Cevher değirmenlerinde kauçuk lifterbar aşınmasını algılamak için kablosuz sensör tasarımı
Wireless resistive sensor application to detect rubberlifterbar wear in ore mills
- Tez No: 935527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Cevher değirmenlerin birçoğunda malzemenin öğütülmesi için metal bilyeler kullanmaktadır. Metal bilyeler ve öğütülecek maddeler, dönen değirmen içerisinde lifterbarlar aracılığı ile karıştırılarak bilyelerin madenleri ezmesi sağlanır. Bu kaotik ve sürtünmeli ortamda kauçuktan yapılan lifterbarlar sürekli aşınır ve özelliğini kaybeder. Aşınma seviyesi değirmen performansını düşürme eşiğine gelmeden veya değirmen gövdesine zarar vermen lifterbar değişimi yapılmalıdır. Aşınma seviyesinin kontrolü mevcut durumda değirmen durdurularak değirmen içerisinden yapılan mekanik ölçümler ve gözlemler ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem işgücü ve üretim kapasitesi kaybına sebep olmaktadır. Bunlardan daha önemlisi değirmen içerisinden yapılan ölçümler işçi güvenliği açısından büyük risk oluşturmaktadır. Bu çalışmada önerilen yöntem ile lifterbar aşınması değirmen durdurulmadan canlı olarak takip edilebilmektedir. Bu amaçla bir aşınma ölçüm yöntemi geliştirilmiştir. Bu ölçüm yöntemi ile alınan analog veriler frekans verisine ve daha sonra sayısal verilere çevrilerek değirmen dışına gönderilebilmesi için bir elektronik kart tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu sensörler ve elektronik kart hem laboratuvar ortamında hem de gerçek ortamda lifterbarlar içerisine yerleştirilerek 2000 saat boyunca veri alınarak denenmiş ve alınan veriler tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Most ore mills have rubber lifter bars and lining to mix ore and metal balls together to crush the ore. This chaotic and frictional environment causes rubber lifterbars constantly to wear out. Lifterbar service life depends on its location in the mill, ore type, the rubber material, mill load and mill speed. Worn lifterbars must be replaced as the wear level reaches the critical threshold before reducing mill performance or causing damage to the mill body. Control of the wear level is currently carried out by stopping the mill and taking mechanical measurements and making observations from inside of the mill. This method costs extra labor and reduces production capacity. But the most important, measurements made from inside the mill build up a great risk in terms of worker safety. With the method proposed in this study, lifterbar wear can be monitored live without stopping the mill. The proposed system tested in laboratory wearing with a sanding machine and collected data. The data studied in tables and graphics. An electronic card is designed and produced to measure wear using oscillator circuit, counting frequency and sending the data from inside of the mill to outside. The system also applied to a working mill and wear data stored in computer with along 2000 hours and presented in this thesis.