Pilates egzersizi yapan ve yapmayan kadınlarda kor enduransının servikal stabilizasyon ve propriosepsiyon ile ilişkisi
The relationship of core endurance with cervical stabilization and proprioception in women with and without pilates exercise
- Tez No: 935528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı pilates egzersizi yapan ve yapmayan kadınlarda kor enduransının servikal stabilizasyon ve propriosepsiyon ile ilişkisini incelemekti. Çalışma 20-50 yaş arasındaki 40 kadın katılımcı ile gerçekleştirildi. Çalışma grubu, fizyoterapist eşliğinde en az 12 hafta, haftada 2 gün aletli pilates egzersizi yapan kadınlar arasından, kontrol grubu son 1 yıl içinde herhangi bir egzersiz programına katılmayan, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketine göre sedanter olan kişiler arasından seçildi. Katılımcılara Lateral Köprü Testi (LKT), Statik Gövde Ekstansiyon Testi (SGET), Gövde Fleksörleri Endurans Testi (GFET), Servikal Eklem Pozisyon Hata Testi (SEPHT), Derin Boyun Fleksör Kas Endurans Testi (DBFKET) uygulandı ve Stabilizer Pressure Biofeedback Cihazıyla katılımcıların Kraniyoservikal Fleksiyon verileri ölçüldü ve sonuçlar kaydedildi. Pilates egzersizi yapan ve yapmayan grup arasında LKT, SGET ve GFET, DBFKET, Stabilizer Pressure Biofeedback Cihazı ile Kranioservikal Fleksiyon Ölçümü 1. kademe ve 2.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between core endurance and cervical stabilization and proprioception in women with and without Pilates exercise. The study was conducted with 40 female participants aged 20-50 years. The study group was selected from women who did Pilates exercises 2 days a week for at least 12 weeks under the supervision of a physiotherapist, and the control group was selected from sedentary women who had not participated in any exercise program in the last 1 year according to the International Physical Activity Questionnaire. Lateral Bridge Test (LBT), Static Trunk Extension Test (STET), Trunk Flexor Endurance Test (TFET), Cervical Joint Position Error Test (CJPET), Deep Neck Flexor Endurance Test (DNFET) were applied to the participants and Craniocervical Flexion data were measured with Stabilizer Pressure Biofeedback Device and the results were recorded.