Gestasyonel diyabetus mellitus tedavi modalitelerinin (A1 ve A2) erken yenidoğan morbiditesine etkisi
The effect of gestational diabetes mellitus (A1 and A2) treatment modalities on early neonatal morbidity
- Tez No: 935547
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SIDIKA SİBEL GÜLOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışma, gestasyonel diyabet mellitus (GDM) tanısı almış gebelerde uygulanan iki farklı tedavi yaklaşımının (GDMA1: diyetle kontrol edilen; GDMA2: insülin tedavisi gerektiren) maternal ve neonatal sonuçlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışma aynı zamanda yaşam tarzı faktörlerinin (sigara kullanımı, maternal obezite) bu sonuçlarla ilişkisini da değerlendirmeyi hedeflemiştir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu çalışma, 2022–2024 yılları arasında Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde doğum yapan, GDM tanısı almış toplam 165 gebeyi ve bu gebelerden doğan yenidoğanları kapsamaktadır. Hastalar tedavi modalitelerine göre GDMA1 ve GDMA2 olarak iki gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF GESTATIONAL DIABETES MELLITUS (A1 AND A2) TREATMENT MODALITIES ON EARLY NEONATAL MORBIDITY Aim: This study aimed to compare the maternal and neonatal outcomes of two different treatment approaches in pregnancies diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM): GDMA1 (diet-controlled) and GDMA2 (insulin-requiring). Additionally, the study sought to evaluate the association between certain lifestyle factors (such as smoking and maternal obesity) and perinatal outcomes. Materials and Methods: This retrospective study included 165 pregnant women and newborns diagnosed with GDM who delivered at the Department of Obstetrics and Gynecology, Sarıyer Hamidiye Etfal State Hospital, between 2022 and 2024. Patients were divided into two groups based on treatment modality: GDMA1 and GDMA2. Maternal age, BMI, gestational age at delivery, mode of delivery, neonatal birthweight, APGAR scores, neonatal hypoglycemia, NICU admission, and TTN (transient tachypnea of the newborn) rates were compared. A p-value of