Loop elektrocerrahi eksizyon prosedürü (LEEP) uygulanan hastaların işlem öncesi ve sonrasındaki cinsel fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of sexual functions before and after loop electrosurgical excision procedure (LEEP)
  1. Tez No: 935548
  2. Yazar: LALE MOKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KIYAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamız serviksin cinsel fonksiyonu üzerine bilgi edinmeyi ve literatüre katkı sağlamayı amaçlar. Bu bağlamda servikal prekanseröz lezyonların tedavisinde sık kullanılan Loop Elektrocerrahi Eksizyon Prosedürü (LEEP) sonrası kadınlarda cinsel işlev değişiklikleri Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) ile değerlendirilmiştir. Yöntem: Araştırma retrospektif kesitsel olarak tasarlanmıştır. 18-40 yaş aralığında, premenopozal ve cinsel olarak aktif 100 kadın katılmıştır. Katılımcıların LEEP öncesi ve sonrası cinsel işlev düzeyleri tek sefer uygulanan ACYÖ ile değerlendirilmiş; yaş, gebelik, parite ve lezyon derecesi gibi demografik/klinik değişkenlerin etkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Veri analizinde eşleştirilmiş t-testi, ANOVA ve LSD post-hoc testleri kullanılmıştır. Yükselen puanlar cinsel işlev bozukluğuna işaret etmektedir. Bulgular: LEEP sonrası dönemde cinsel istek (p=0,024), uyarılma (p=0,003), lubrikasyon (p=0,018) ve orgazma ulaşma kolaylığı (p=0,001) parametrelerinde ve ACYÖ toplam puanında (p=0,001) anlamlı yükselme saptanmıştır. Orgazmdan alınan tatminde ise istatistiksel fark bulunmamıştır (p=0,829).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study we aim to evaluate the function of cervix in sexuality and the effect of loop electrosurgical excision procedure (LEEP) on sexual function using Arizona Sexual Experience Scale (ASEX). Methods: The research was designed as a retrospective cross-sectional study. One hundred premenopausal, sexually active women aged 18–40 participated. Participants' sexual function levels before and after LEEP were assessed using a single administration of ASEX. The effects of demographic/clinical variables such as age, pregnancy, parity, and lesion grade were statistically analyzed. Paired t-test, ANOVA, and LSD post-hoc tests were used for data analysis. Higher scores signal higher risk for sexual dysfunction. Results: Significant increase in scores was observed in the post-LEEP period for sexual desire (p=0.024p=0.024), arousal (p=0.003p=0.003), lubrication (p=0.018p=0.018), ease of achieving orgasm (p=0.001p=0.001), and total ASEX score (p=0.001p=0.001). No statistical difference was found in orgasmic satisfaction (p=0.829p=0.829).