Bir kesirli mertebeden Fredholm integral denklemler sınıfının sayısal çözümleri
Numerical solutions of a class of fractional Fredholm integral equations
  1. Tez No: 935551
  2. Yazar: MİHRİBAN ŞİMŞEK ÇOM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT EBRU DAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yaşantımızın birçok alanında diferansiyel ve integral denklemler oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Pek çok problem bu denklemlerle modellenerek çözüme ulaştırılmıştır. Bu tür problemlerin karmaşıklığı nedeniyle çoğu zaman tam çözüm yerine yalnızca nümerik çözüm elde edilebilmektedir. Klasik analizde kullanılan türev kavramı gün geçtikçe bazı problemlerin çözümünde etkisini yitirmeye başlamıştır. Böylece kesirli analiz hızla matematikte yerini almıştır. Tez çalışmamızın ilk bölümünde konu ile ilgili literatür taraması, tezin amacı ve hipotez kısmı verilmiştir. İkinci bölümde, bilinmesi gereken bazı temel fonksiyonlar tüm özellikleri ile sunulmuştur. Üçüncü bölümde, kesirli türev ve integralin tarihi gelişimi ve temel tanımları verilmiştir. Dördüncü bölümde integral denklemler, beşinci bölümde ise Hermit polinomları ele alınmıştır. Altıncı bölümde, Hermit sıralama yöntemi ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Sonraki bölümde ise yöntem, integral denklem kullanılarak modellenen problemlere uygulanmış ve elde edilen çözümler hem grafiksel hem de tablosal olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Differential and integral equations play a crucial role in many areas of life, modeling and solving numerous problems. Due to their complexity, exact solutions are often impractical, making numerical solutions more common. As classical derivatives have become less effective in certain cases, fractional analysis has rapidly gained prominence in mathematics. The first chapter of this thesis presents a literature review, research objective, and hypothesis. The second chapter introduces essential functions and their properties. The third covers the historical development and basic definitions of fractional derivatives and integrals. The fourth and fifth chapters discuss integral equations and Hermite polynomials, respectively. The sixth explains the Hermite collocation method in detail. Finally, the method is applied to problems modeled with integral equations, with results shown graphically and in tables.