A356 alaşımın dökümünde fe içeriğine bağlı mn ilavesinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mn addition depending on the fe content in casting of A356 alloy
- Tez No: 935552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Alüminyum döküm alaşımları, yüksek mukavemet, yüksek korozyon dayanımı, yüksek termal iletkenlik ve düşük yoğunluk gibi üstün özelliklerinden dolayı başta otomotiv olmak üzere birçok endüstriyel alanlarda yaygınca kullanılmaktadır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte alüminyum dökümlerinin kalitesinin artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca alüminyum alaşımlarının dökümünde ikincil alüminyum kullanımı; çevre, maliyet ve hammadde kaynaklarının azalmasına bağlı olarak gerekli bir süreçtir. Ancak hurda kullanımında özellikle Fe içeriğine bağlı olarak çeşitli kırılgan fazlar ortaya çıkması ve mekanik özelliklerde olumsuz etkileri bilinmektedir. Alüminyum döküm alaşımlarında mekanik özellikleri (çekme mukavemeti, uzama, yorulma ömrü vb.) iyileştirebilmek için alaşımda bulunan gözeneklilik ve yapısal kusurların sayısının en aza indirilmesi gerekmektedir. Alüminyum döküm alaşımlarının mekanik özelliklerini etkileyen ez zararlı elementlerden biri Fe elementidir. Alaşım içinde bulunan Fe elementi alaşımdaki diğer elementler ile bağlanarak intermetalikler oluşturmaktadır. Oluşan bu intermetalik bileşiklerin mekanik özellikler, gözeneklilik, dökülebilirlik, korozyon direnci ve yüzey işlemlerine olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda Fe elementinin zararlı etkilerinin giderilmesi ve alaşımlarından kalite beklentisindeki artışa bağlı olarak farklı alaşım elementi ilaveleri ile dökümler yapılması ve üretimde yeni teknoloji kullanımları üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada farklı Fe içeriklerine sahip A356 hurda alaşımının içerisinde değişen oranlara Mn ilavesi yapılarak döküm deneyleri gerçekleştirilmiştir. Böylece alaşımda Fe ve Mn etkileri kapsamlı deneyler ile değerlendirilmiştir. Bu kapsamda sıvı metal temizleme yönteminin hurdadan kaynaklı etkiyi nasıl ve hangi oranda ortadan kaldırdığı belirlenerek akıcılık, mekanik özellikler ve mikroyapı özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum casting alloys are widely used in many industrial areas, especially in the automotive industry, due to their superior properties such as high strength, high corrosion resistance, high thermal conductivity and low density. However, with the developing technology, there is a need to increase the quality of aluminum castings. In addition, the use of secondary aluminum in the casting of aluminum alloys is a necessary process due to the environment, cost and the decrease in raw material resources. However, it is known that various brittle phases occur in the use of scrap, especially depending on the Fe content, and have negative effects on mechanical properties. In order to improve the mechanical properties (tensile strength, elongation, fatigue life, etc.) in aluminum casting alloys, the number of porosity and structural defects in the alloy must be minimized. One of the most harmful elements affecting the mechanical properties of aluminum casting alloys is the Fe element. The Fe element in the alloy binds with other elements in the alloy and forms intermetallics. It is known that these intermetallic compounds have negative effects on mechanical properties, porosity, castability, corrosion resistance and surface treatments. In this context, studies are ongoing on eliminating the harmful effects of the Fe element and making castings with different alloy element additions depending on the increase in quality expectations from the alloys and using new technologies in production. In this study, casting experiments were carried out by adding Mn to varying ratios in the A356 scrap alloy with different Fe contents. Thus, the effects of Fe and Mn in the alloy were evaluated with comprehensive experiments. In this context, it was determined how and to what extent the liquid metal cleaning method eliminated the effect originating from scrap and the fluidity, mechanical properties and microstructure properties were evaluated.