Otel ve konaklama tesislerinde sıfır atık projesinin uygulanabilirliği ve sürdürülebilir atık yönetimi
The applicability of zero waste projects in hotels and accommodation facilities and sustainable waste management
- Tez No: 935553
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİMAN ÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Turizm endüstrisinde atık yönetimi, atık miktarını en aza indirmeyi, geri dönüşümü teşvik etmeyi ve kalan atıkları enerji üretimi veya kompostlama gibi yöntemlerle değerlendirmeyi hedefleyen önemli bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, otel ve konaklama tesislerinde atık yönetimine yönelik bir dönüşüm sağlayarak çevresel sürdürülebilirlik adına kritik bir adım olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, otellerde atık yönetimi uygulamaları detaylı bir şekilde incelenmekte; bu uygulamaların önemi, başlatılma süreçleri ve sürdürülebilir turizm açısından taşıdığı değer ortaya konulmaktadır. Çalışma kapsamında, otellerin atık yönetimi süreçlerini geliştirmek amacıyla kullanabilecekleri stratejiler ve araçlar ele alınmıştır. Bu stratejiler arasında geri dönüşüm programlarının uygulanması, atık azaltma politikalarının geliştirilmesi ve personelin eğitimi gibi konular ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, otellerde ve konaklama tesislerinde atık yönetimi uygulamalarının benimsenmesi ve uygulanma süreçleri incelenerek, bu süreçlerin çevresel ve işletme performansına katkıları analiz edilmiştir. Çalışmada, atık yönetimi politikalarının etkin bir şekilde hayata geçirilmesi için yöneticilerin liderlik rolü, çalışan katılımının sağlanması, eğitim programlarının uygulanması ve farkındalık oluşturma gibi temel unsurların önemine vurgu yapılmaktadır. Otellerde atık yönetimi uygulamaları, sürdürülebilir turizm çerçevesinde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma, otel ve konaklama tesislerinin atık yönetimi ilkelerini benimsemeleri ve çevre dostu bir gelecek inşasına katkıda bulunmaları için bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Waste management in the tourism industry is a crucial approach crucial approach to minimizing waste generation, promoting recycling, and utilizing residual waste through methods such as energy production or composting. This study comprehensively examines hotel waste management practices, highlighting their significance, initiation processes, and value from the perspective of sustainable tourism. It explores strategies and tools hotels can employ to enhance their waste management processes. These strategies include implementing recycling programs, developing waste reduction policies, and providing staff training. Furthermore, the adoption and implementation processes of waste management practices in hotels and accommodation facilities are analyzed to assess their contributions to environmental and operational performance. In the study, the importance of basic elements such as the leadership role of managers, ensuring employee participation, implementation of training programs, and awareness-raising are emphasized for the effective implementation of waste management policies. Waste management practices in hotels are becoming increasingly important within the framework of sustainable tourism. In this context, this study serves as a guide for hotels and accommodation facilities to adopt waste management principles and contribute to constructing an environmentally friendly future.