Otel yönetiminde mimari yapının yeri ve önemi
The importance of the architectural structure of hotel management
  1. Tez No: 289878
  2. Yazar: AYŞE GÜL KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüz rekabet ortamında konaklama tesislerinde tüketicilerin deniz-kum-güneş diye tabir edilen turizm talebini karşılamak yeterli olmamaktadır. Tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarının farklılaşması sonucunda tatil anlayışında dinlenme kavramından, eğlence ve macera kavramlarına yönelim olmuştur. Talepte yaşanan bu değişim otel mimari yapısında da farklı ve özgün ürün olma anlayışını getirmiştir. Önceden hizmet sunumunun gerçekleştirildiği fiziksel ortam olarak tanımlanan otel mimari yapısı, günümüz otel yönetim sürecinde ?değer? ifade etmektedir. Yönetim birimleri tarafından bu değer çeşitli stratejilerle işletme amacına ulaşmak üzere bir araç olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada otel işletmesinin mimari yapısı otel yönetimin sorumlu olduğu alanlar ve yönetim fonksiyonları açısından incelenmiştir. Çalışmanın amacı, mimari yapının otel yönetiminde yeri ve önemini akademik çalışma ile ortaya koymaktır. Araştırma, alanında kabul görmüş dergi, kitap, bilimsel yayın, tezler ve interneti kapsayan geniş literatür çalışmasıyla oluşturulmuştur.Yapılan çalışma sonucunda dikkatli ve yaratıcı çözümlerle oluşturulan mimari yapının otel yönetimi açısından önemine vurgu yapılmıştır. Etkili mimari yapı tasarımının müşterilerin olumlu tepkileri ile pazarlama alanında; personelin olumlu tepkileriyle uzun çalışma süresi ve verimlilik artışına bağlı olarak insan kaynakları alanında; ideal mekan organizasyonu, operasyonel verimlilik ve maliyet azaltma etkisiyle finans alanında önemi ön plana çıkarılmıştır.Otel yönetiminde mimari yapının öneminin ortaya konulması üzerine yapılan bu araştırma çalışması, Türkiye'de Otel İşletmeciliği'nin gelişimine katkıda bulunması ve konunun devamlılığı açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive environment, it is not sufficient to satisfy consumer?s demand for sea-sand-sun in accomodation facilities. As a result of the differentiation of demands and needs of consumers, in holiday concepts there has been a transition from the conceprt of relaxation to the concept of fun and adventure.This change in demands has brought the understanding of being different and unique product in architectural structure of the hotel. In advance architectural structure of the hotel was defined as the physical environment where service delivery was carried out , but in the process of today?s hotel management it referes to“value”. This value are used as a tool to achieve business objectives with various strategies by management units.In this study, The importance of the architectural structure for hotel management are examined in terms of the fields the administration responsible for and management functions. The aim of the study is to reveal the importance of the architectural structure for hotel management with an academic study. The research was created with the works of a large literature covering magazines, books and scientific publications accepted in their fields, theses and internet.As a result of the study performed, the importance of architectural structure which was created with careful and creative solutions for hotel management was examined. The importance of effective architectural design was highlighted in the field of marketing by the positive response of customers; in the field of human resources by positive reactions of the staff due to long working hours and increase in productivity; in the field of finance by ideal base organization ,operational efficiency , and the effect of cost reduction.This research study which was done to prove the importance of the architectural structure in hotel management is a value to the continuity of the issue and to contribute the development of Turkey Hotel Management.