Elektrik dağıtım işleri montaj çalışmaları sürecindeki risk analizi
Risk analysis in the process of electrical distribution installation works
- Tez No: 935559
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüz zamanlarından artan nüfus ile birlikte enerjiye duyulan ihtiyaç artmıştır. Konutlarda, Kamu Özel işyerinde, taşıtlarda, imalat sektöründe, sanayi ve endüstri kuruluşlarında yaygın olarak kullanılan en temel kaynağı elektriktir. Günümüzde yenilenebilir ve yenilenebilir olmayan birçok enerji kaynakları elektriğe dönüştürülmektedir. Çünkü, elektrik iletilmesi dağıtılması kolay bir enerjidir. Ancak, üretildiği noktadan kullanıldığı son noktaya kadar iletimi çeşitli riskleri taşımaktadır. Elektrik dağıtım sektöründe çalışanlar için tehlikeli ve risklidir. Bu nedenle çalışanlar için iş sağlığı ve güvenliği konularının dikkate alınmalıdır. Tehlike olarak adlandırılan durum ise çalışma alanında var olan ya da dışardan gelebilecek unsurlardan herhangi birinin zarar verme potansiyelidir. Risk ise bu tehlikenin ortaya çıkma olasılığı ve de bu tehlikeden meydana gelen neden olan etkinin ciddiyeti arasındaki bağdır. Risk değerlendirmesi ya da analiz denilen durum tehlike ve riskleri değerlendirip riskin tolere edilip edilmediğine karar verilmesidir. Risk değerlendirmesi bundan dolayı önemlidir. Her aşamasında dikkatli yapılması öngörülmüştür. Riskleri ne kadar en aza indirilirse herhangi bir olumsuz durumun meydana gelme olasılığı da düşer. Güvenli çalışma ortamı oluşturulur. Elektrik dağıtım sektöründe iş sağlığı ve güvenliği, hem çalışanların hayatını korumak hem de iş sürekliliğini sağlamak için kritik bir öneme sahiptir. Etkili bir İSG yönetim sistemi, eğitim, denetim ve teknolojik yeniliklerle desteklenerek iş kazalarının önüne geçebilir ve daha güvenli bir çalışma ortamı oluşturulabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the increasing population in today's world, the demand for energy has also risen. The most fundamental source widely used in residences, public and private workplaces, vehicles, the manufacturing sector, industry, and industrial establishments is electricity. Nowadays, many renewable and non-renewable energy sources are converted into electricity because electricity is an energy that is easy to transmit and distribute. However, its transmission from the point of generation to the final point of use carries various risks. The electricity transmission and distribution sectors are hazardous and risky for workers. Therefore, occupational health and safety issues should be taken into consideration for employees. A hazard refers to any factor present in the working environment or coming from an external source that has the potential to cause harm. Risk, on the other hand, is the probability of this hazard occurring and the severity of its impact. Risk assessment or analysis involves evaluating hazards and risks to determine whether the risk is tolerable. For this reason, risk assessment is crucial, and it is recommended to be conducted with great care at every stage. The more risks are minimized, the lower the probability of any adverse event occurring, ensuring a safer working environment. Occupational health and safety in the electricity distribution sector is critically important both to protect workers' lives and to ensure business continuity. An effective OHS (Occupational Health and Safety) management system, supported by training, inspections, and technological innovations, can prevent workplace accidents and contribute to the creation of a safer working environment.