Yapım projelerinde zaman maliyet ödünleşim probleminin vekil model destekli çözümü
Surrogate model assisted solution of time cost trade-off problem in the construcion projects
- Tez No: 935560
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, aritmetik optimizasyon algoritmasını (AOA) çok katmanlı algılayıcı (MLP) ile birleştirerek yapım projelerinde kesikli zaman-maliyet ödünleşim probleminin (DTCTP) çözümüne vekil model destekli bir yaklaşım getirmektedir. Bu yöntem, kritik yol yöntemi (CPM) hesaplama sonuçlarını tahmin etmek için MLP vekil modelini kullanarak tekrarlayan CPM hesaplama çabasını hafifletmektedir. Vekil modellerin hiper parametreleri ızgara aramasıyla optimize edilmiştir. MLP vekil modeli tahmin doğruluğu ve hesaplama süresi dikkate alındığında diğer vekil modeller olan destek vektör regresyonu (SVR) ve rastgele ormana (RF) üstünlük göstermiştir.Vekil model destekli AOA'nın performansı, 81, 146, 208 ve 291 faaliyet içeren yapım projelerinin DTCTP'lemlerinin çözümünde test edilmiştir. İncelenen problemlerin vekil model destekli AOA ile elde edilen Pareto front çözümleri AOA ile elde edilen çözümlere kıyasla proje süresini %4,61, maliyetleri %6,71 ve hesaplama süresini %71,24 oranında azaltmıştır. Elde edilen sonuçlar vekil model destekli AOA'nın özellikle büyük ölçekli yapım projelerinin DTCTP'lemlerinin çözümünde vekil model desteksiz AOA'na göre hesaplama süresi açısından daha üstün olduğunu göstermektedir. Bu model, kesikli DTCTP'lemlerinin çözümü için hesaplama açısından daha güçlü bir araç sunarak proje yöneticilerine ve karar vericilere ilgili probleme daha hızlı çözüm üretmelerini sağlayacaktır. Çalışma, makine öğrenimi tabanlı vekil modeli optimizasyon algoritmasına entegre ederek ilgili alandaki araştırmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces an approach to solving the discrete time-cost trade-off problem (DTCTP) in construction projects by combining the Arithmetic optimization algorithm (AOA) with a Multilayer perceptron (MLP) surrogate model. The proposed method alleviates the iterative computational effort of the Critical path method (CPM) by using the MLP surrogate model to predict CPM calculation results. The hyperparameters of the surrogate models were optimized using grid search. The MLP surrogate model demonstrated superior prediction accuracy and computational efficiency compared to other surrogate models, such as Support vector regression (SVR) and Random forest (RF). The performance of the surrogate model-assisted AOA was tested on DTCTP solutions for construction projects comprising 81, 146, 208, and 291 activities. The Pareto front solutions obtained using the surrogate model-assisted AOA reduced project duration by 4.61%, costs by 6.71%, and computational time by 71.24% compared to solutions obtained using AOA without surrogate model. These results indicate that the surrogate model-assisted AOA outperforms the conventional AOA, particularly in terms of computational efficiency, for solving large-scale DTCTPs in construction projects. This model offers a computationally robust tool for solving discrete DTCTPs, enabling project managers and decision-makers to generate faster solutions to this problem. By integrating a machine learning-based surrogate model into the optimization algorithm, the study contributes to advancing research in the field.