Doğu karadeniz bölgesi kıyı şeridinde iklim değişikliğinin ve meteorolojik kuraklığın incelenmesi
Investigation of the climate change and meteorological drought in coastline of eastern black sea region
  1. Tez No: 935561
  2. Yazar: BARIŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin kıyı şeridinde iklim değişikliğini ve meteorolojik kuraklığı incelemek amacıyla Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde yer alan 8 meteorolojik gözlem istasyonuna ait sıcaklık, bağıl nem, yağış ve basınç verilerinin Mann-Kendall, Spearman rho testleri ile Yenilikçi Şen Metodu kullanılarak trend analizleri yapılmıştır. Toplam yağış değerlerinde Giresun ve Hopa istasyonlarında yıllık olarak artan trend görülürken diğer istasyonlarda ya azalan trend görülmüştür ya da kritik eşiği geçen trendler bulunamamıştır. Yağış değerlerindeki en önemli detay ise tüm istasyonlarda aylık bazda düzensizliklerin olması olmuştur. Meteorolojik kuraklığın çoğu istasyonda özellikle son on yılda ciddi artış gösterdiği belirlenmiştir. Veri setini artırmak için ECMWF'ye ait uydu ölçümlerinden elde edilen ERA5 reanalysis verileri kullanılmıştır. Uydu verilerinden deniz suyu yüzey sıcaklıkları, buharlaşma miktarları ve yağışa geçebilir su miktarı verileri kullanılmıştır. Deniz suyu yüzey sıcaklıklarının neredeyse her ayda ve yıllık bazda ciddi bir derecede arttığı görülmüş olup buharlaşma miktarları ve yağışa geçebilir su miktarlarındaki değişimler incelenmiştir. Farklı istasyonlardaki ve farklı dönemlerdeki değişimler incelendiğinde iklim değişikliğinin bölgede farklı sonuçlar meydana getirmesinin olası olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, to understand the climate change and meteorological drought in coastline of the Eastern Black Sea Region, temperature, relative humidity, precipitation, and pressure data from eight meteorological observation stations located in the provinces of Giresun, Trabzon, Rize, and Artvin are used. The Mann-Kendall, Spearman rho tests, and the Innovative Şen Method were used for the trend analysis. In terms of total precipitation, increasing trends were observed annually at Giresun and Hopa stations, whereas other stations either showed decreasing trends or did not exhibit trends exceeding critical thresholds. A noteworthy detail regarding precipitation values was the monthly irregularities observed across all stations. It was determined that meteorological drought has significantly increased, especially over the past decade, at most stations. Therefore, ERA5 reanalysis data derived from ECMWF satellite measurements were utilized to expand the dataset. Satellite data included sea surface temperatures, evaporation rates, and precipitable water amounts. It was observed that sea surface temperatures have increased significantly on both monthly and annual scales, and changes in evaporation rates and precipitable water amounts were examined. When variations at different stations and over different periods were analyzed, it was found that climate change could produce diverse outcomes in the region.