Niğde (Türkiye)'de AERMOD hava kalitesi dispersiyon modeli ile PM10 kirliliğinin değerlendirilmesi
Assessment of PM10 pollution in Niğde (Türkiye) with AERMOD air quality dispersion model
- Tez No: 935562
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DOĞAN SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kentlerin hava kalitesi, çevre koruma ve insan sağlığı açısından büyük öneme sahiptir. Hava kalitesini izlemek ve potansiyel hava kirliliği kaynaklarını değerlendirmek, şehirdeki çevresel sürdürülebilirliği ve toplum sağlığını korumak için kritik bir gerekliliktir. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin İç Anadolu kentlerinden olan Niğde ili merkezindeki 14 mahallede hava kalitesini PM10 partikül madde konsantrasyonlarına dayalı olarak belirlemek amacıyla EPA 40 CFR 50 metodu kullanılmıştır. Alan büyüklüğü, yerleşim yeri ve Organize Sanayi Bölgesi'nin bulunması nedeni ile Fertek Mahallesi'nden 2 nokta seçildiğinden toplam 16 ölçüm yeri vardır. Sürekli izleme merkezi(SİM)'in bir yıllık (saatlik) 15.01.2024-15.01.2025 tarihleri arasındaki 8785 ölçüm verisi ve açıklanan en güncel veriler olan 2022 yılı meteorolojik verileri AERMOD Hava Kalitesi Dispersiyon Modeli'nde kullanılmıştır. Bu tezde, Niğde ile merkez mahallelerinin PM10 temelli hava kalitesi haritaları oluşturulmuş, işlem ve değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, şehir merkezinde hava kirliliğinin mahallelere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. PM10 konsantrasyonunun en yüksek ve düşük değeri 112,4 µg/m3 ve 37,42 µg/m3 ile sırasıyla Nar ve Fertek Mahallelerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban air quality is of great importance for environmental protection and human health. Monitoring air quality and assessing potential sources of air pollution are critical for ensuring environmental sustainability and public health in cities. In this thesis, the EPA 40 CFR 50 method was used to determine air quality based on PM10 concentrations in 14 neighborhoods in the city center of Niğde, a province in Central Anatolia, Türkiye. Due to the size of the area, the location of settlements, and the presence of the Organized Industrial Zone, two measurement points were selected in the Fertek Neighborhood, resulting in a total of 16 measurement locations. Hourly data from the continuous monitoring center (SIM) for one year, comprising 8,785 measurements between January 15, 2024, and January 15, 2025, along with 2022 meteorological data (the most recently available dataset), were used in the AERMOD Air Quality Dispersion Model. In this thesis, PM10-based air quality maps of Niğde and its central neighborhoods were created, processed, and evaluated. It was determined that air pollution in the city center varies between neighborhoods. The highest PM10 concentration was recorded in the Nar Neighborhood (112.4 µg/m³), while the lowest was observed in the Fertek Neighborhood (37.42 µg/m³).