İnsansız hava araçları ile üretilen haritaların ormanlık ve yapılaşmış bölgeler için doğruluk analizi
Accuracy analysis of maps produced with unmanned aerial vehicles for forested and urban areas
  1. Tez No: 935563
  2. Yazar: MUHARREM DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATINÇ PIRTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte haritacılık alanında kullanılan ölçüm cihazları da günden güne büyük bir gelişim göstermeye devam etmektedir. Bu gelişim ile haritacılık alanında geçmişten bugüne kullanılan total station ve GNSS cihazları gibi sıklıkla tercih edilen aygıtların yanı sıra insansız hava aracı (İHA) teknolojileri de yer almaya başlamıştır. Başlangıçta askeri alanda faaliyet göstermesi için üretilmiş olsa da İHA'lara entegre edilen konumlandırma sistemleri zamanla önemli derecede ilerleme kaydetmiştir. Bu da İHA'ların haritacılık alanında kullanımını yaygınlaştırmıştır. İHA'lar ortofoto harita üretimi, sayısal arazi modeli oluşturma ve deformasyon analizi gibi birçok çalışmada tercih edilmektedir. İHA'lar yersel ölçüm cihazlarına kıyasla fiziki olarak erişilmesi güç olan arazilerde çalışmayı mümkün kılmanın yanı sıra projelerdeki iş yükünü, maliyeti ve proje süresini oldukça azaltmaktadır. Ancak günümüzde gelişmeye devam etmekte olan insansız hava araçları, yersel ölçüm cihazlarına göre konum doğruluğu bakımından haritacılık alanındaki bazı çalışmalarda istenilen seviyeye henüz ulaşamamıştır. Bu çalışmada ormanlık ve yapılaşmış bölgelerde İHA ile üretilen ortofoto haritadan elde edilen koordinatların total station ve GPS cihazlarından elde edilen koordinatlara göre konum doğruluğunu analiz etmek amaçlanmıştır. Çalışma Ankara'nın Bala ilçesinde gerçekleştirilmiş ve bu alan ile sınırlandırılmıştır. Yapılaşmış bölgelerin ölçümü için Topcon OS-103 total station, ormanlık bölgelerin ölçümü için Topcon Hiper VR GPS kullanılmıştır. GPS ölçümleri ve İHA uçuşları RTK metodu ile gerçekleştirilmiştir. Hem ormanlık hem de yapılaşmış bölgeler içeren Bala ilçesinin merkezinde İHA uçuşları yapılarak ortofoto harita üretilmiştir. Yapılaşmış bölge için total station ile ölçülen noktaların koordinatları ve ormanlık bölge için GPS cihazından ölçülen noktaların koordinatları doğru koordinat kabul edilmiştir. Ortofoto haritadan, ölçülen noktalara karşılık gelen koordinatlar elde edilerek doğru kabul edilen koordinatlara göre doğruluğu analiz edilmiştir. Analizler için normallik testi, T-testi, Wilcoxon testi ve karesel ortalama hata yöntemi uygulanmıştır. Testler sonucunda ormanlık ve yapılaşmış bölge için x ve y koordinatlarında anlamlı farklar oluşmazken z koordinatında anlamlı farkların oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, the measurement devices used in the field of cartography continue to show a great development day by day. With this development, unmanned aerial vehicle (UAV) technologies have started to take place in the field of mapping, as well as frequently preferred devices such as total stations and GNSS devices. Although initially designed to operate in the military field, positioning systems integrated into UAVs have made significant progress over time. This has led to the widespread use of UAVs in cartography. UAVs are preferred in many studies such as orthophoto map production, digital terrain modeling and deformation analysis. Compared to ground-based surveying devices, UAVs make it possible to work in physically inaccessible terrains, as well as significantly reducing the workload, cost and duration of projects. However, unmanned aerial vehicles, which continue to develop today, have not yet reached the desired level in some studies in the field of cartography in terms of location accuracy compared to ground-based measurement devices. In this study, it is aimed to analyze the location accuracy of the coordinates obtained from the orthophoto map produced by UAV in forested and built-up areas compared to the coordinates obtained from total station and GPS devices. The study was conducted in Bala district of Ankara and limited to this area. Topcon OS-103 total station was used for the measurement of built-up areas and Topcon Hiper VR GPS was used for the measurement of forested areas. GPS measurements and UAV flights were performed using the RTK method. An orthophoto map was produced by UAV flights in the center of Bala district, which includes both forested and built up areas. The coordinates of the points measured by the total station for the built up area and the coordinates of the points measured by the GPS device for the forested area were accepted as the correct coordinates. The coordinates corresponding to the measured points were obtained from the orthophoto map and their accuracy was analyzed according to the coordinates considered correct. Normality test, T-test, Wilcoxon test and squared mean error method were applied for the analysis. As a result of the tests, no significant differences were observed in x and y coordinates for forested and built-up areas, while significant differences were observed in z coordinate.