İçme sularında iyon kromatografisi ile bazı anyon ve katyonların analizi
Analyses of some anions and cations in drinking water by ion chromatography
  1. Tez No: 935655
  2. Yazar: SEVGİ AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE DİNÇ ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Canlı varlığın yaşamını sürdürebilmesi için su hayati gereksinimlerin başında gelmektedir. Dünya genelinde doğal su kaynaklarının bölgesel dağılımının eşit olmadığı; günümüzde sağlıklı içme suyuna erişim probleminin çözülemediği gibi mevcut temiz su kaynaklarının insan eliyle kirletilmesi probleminin çözümü de giderek zorlaşmaktadır. Günümüzde temiz ve güvenilir suya ulaşmanın zorluğu ve tehlikesi karşısında Birleşmiş Milletler çabasıyla uluslararası örgütler, insan haklarına yeni bir boyut olarak“su hakkını”eklemişlerdir. Su hakkı, insanların hijyen ve yaşamsal gereksinimleri için yeterli miktarda, yeter kalitede, ulaşılabilir ve bedeli ödenebilir suya sahip olma hakkını ifade etmektedir. Sağlıklı su, insan sağlığına zararlı olabilecek mikroorganizmaları ve kimyasalları içermeyen aynı zamanda sağlık için gerekli mineralleri yeterli ve dengeli miktarda içeren renksiz, kokusuz ve berrak olan sudur. Toplumun temel içme-kullanma su kaynağı musluktan (çeşme) akan sudur. Günümüzde ülkemizde ve dünyada paketlenmiş içme suları çeşme sularına önemli bir alternatif olarak çıkmış ve ciddi bir pazar haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında farklı içme sularında bulunan çeşitli anyon ve katyonların iyon kromatografisi ile miktarlarının tayini hedeflenmiştir. Bunun için öncelikle çeşme suyu, sokak çeşme suyu, şişelenmiş piyasada satışa sunulmuş doğal kaynak ve doğal mineral su olmak üzere toplam 14 örnek su ile çalışmıştır. İyon kromatografi ile klorür, nitrat, sülfat, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum miktarları tayin edilmiştir. Çalışılan su örneklerindeki bu anyon ve katyon değerlerinin izin verilen limitlerde olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca su örneklerindeki analitlerin ikili korelasyonları incelenmiştir. Özellikle Na+ - Cl- ve Mg2+-SO42- arasında güçlü ilişki olduğu görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığının açıklamış olduğu izin verilen maksimum değerlerle karşılaştırma yapıldığında, ölçülen su örneklerinde tayin edilen anyon ve katyon değerlerinin izin verilen maksimum değerlerin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Water is one of the vital requirements for the survival of living beings. The regional distribution of natural water resources around the world is unequal, regional water shortages are experienced, and the problem of accessing healthy drinking water cannot be solved today, and it is becoming increasingly difficult to solve the problem of pollution of existing clean water resources by human hands. Today, in the face of the difficulty and danger of accessing clean and reliable water, international organizations have added the“right to water”as a new dimension to human rights with the efforts of the United Nations. The right to water envisages the right of everyone to have sufficient, safe, acceptable, accessible and affordable water for personal and domestic use. Healthy water is colorless, odorless and clear water that does not contain microorganisms and chemicals that may be harmful to human health and also contains the minerals necessary for health in sufficient and balanced amounts. The basic drinking-usage water source of the society is the water flowing from the tap (fountain). Today, packaged drinking water in our country and in the world has developed into an important alternative to tap water. In this thesis study, it is aimed to determine the amounts of various anions and cations found in different drinking waters by ion chromatography. For this purpose, a total of 14 water samples were studied, including tap water, public fountain, bottled natural spring water and natural mineral water sold in the market. Chloride, nitrate, sulfate, phosphate, sodium, potassium, magnesium, and calcium amounts were determined by ion chromatography. It was examined whether these anion and cation values in the studied water samples were within the allowed limits. In addition, the binary correlations of the analytes in the water samples were examined. It was observed that there was a strong relationship especially between Na+ - Cl- and Mg2+-SO42+. When the maximum allowed values announced by the world healty organization ond the Ministry of Healty were compared, it was seen that the anion and cation determined in the measured water samples were below the maximum allowed values.