Doku mühendisliği uygulamaları için iletken doku iskeleleri üretimi
Fabrication of conductive scaffolds for tissue engineering applications
- Tez No: 935660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZEROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Doku mühendisliği, hasarlı dokuların işlevini kazanması için hücre büyümesini destekleyen ve biyouyumlu malzemelerden üretilen iskelelerin geliştirilmesine dayanır. İletken doku mühendisliği, elektriksel iletkenliği biyouyumlulukla bütünleştiren malzemeler geliştirmeye odaklanır ve elektriksel olarak aktif dokuları onarmak ve yenilemek için çözümler sunar. İletkenliği sağlamak amacıyla, iletken doku mühendisliği alanında iletken polimerler giderek daha da fazla kullanılmaktadır. İşlevselliği artırmak için kompozit yapılar diğer polimerler ve biyoaktif malzemelerle oluşturulur. Güncel çalışmalar iletken polimerleri, hem iletkenliği hem de rejeneratif potansiyeli artırabilecek biyouyumlu malzemelerle birleştirmenin sinerjik etkilerini göstermektedir. Bu çalışma, polipirol (PPy), kitosan (Chi) ve kurkumin (Cur) bileşenlerini kullanarak iletken dokularda kullanılabilmek üzere, doku mühendisliği uygulamaları için iletken iskele tasarımını hedeflemektedir. Belirli oranlarda Ppy ve Chi numunelerine, farklı oranlarda kurkumin eklenerek iletken doku iskeleleri elde edilmiştir. Geliştirilen iskelenin, vücutta bulunan iletken dokuların elektriksel iletkenliklerine uygun olması, hücre büyümesini destekleyici özellikleri ve doku yenileme süreçlerine katkı sağlaması beklenmektedir. Hazırlanan doku iskelelerinin iletkenlik özellikleri ve mekanik dayanıklılığı, biyouyumluluk kriterleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. İletkenlik ölçümü için 4-probe metodu kullanılmış olup bunun yanı sıra morfolojik özellikleri görüntülemek için FE-SEM, kimyasal yapıları belirlemek için FTIR, termal davranışı gözlemlemek için DSC, ve numunelerin kristal yapısını ve fazlarını analiz edebilmek amacıyla XRD testleri, mekanik özellikleri belirlemek amacıyla mekanik gerilme testleri ve biyouyumlulukları için ise sitotoksisite testleri yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda, elde edilen doku iskelelerinin iletken doku mühendisliğinde yeni, fonksiyonel ve sürdürülebilir malzemelerin kullanımını teşvik etmekte ve klinik uygulamalara yönelik potansiyel sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Tissue engineering is based on the development of scaffolds made from biocompatible materials that support cell growth to restore the function of damaged tissues. Conductive tissue engineering focuses on developing materials that integrate electrical conductivity with biocompatibility, providing solutions for repairing and regenerating electrically active tissues. To ensure conductivity, conductive polymers are increasingly used in this field. Composite structures are formed with other polymers and bioactive materials to enhance functionality. Recent studies have demonstrated the synergistic effects of combining conductive polymers with biocompatible materials that can enhance both conductivity and regenerative potential. This study aims to design a conductive scaffold for tissue engineering applications that can be used in conductive tissues by utilizing polypyrrole (PPy), chitosan (Chi), and curcumin (Cur) components. Conductive tissue scaffolds were obtained by incorporating curcumin at different ratios into PPy and Chi samples in specific proportions. The developed scaffold is expected to exhibit electrical conductivity compatible with conductive tissues in the body, support cell growth, and contribute to tissue regeneration processes. The conductivity properties and mechanical strength of the prepared tissue scaffolds were evaluated according to biocompatibility criteria. Conductivity measurements were performed using the four-probe method. Additionally, morphological properties were examined using FE-SEM, chemical structures were analyzed by FTIR, thermal behavior was observed via DSC, and XRD tests were conducted to analyze the crystal structure and phases of the samples. Mechanical tensile tests were performed to determine mechanical properties, and cytotoxicity tests were conducted to assess biocompatibility. As a result of this study, the obtained tissue scaffolds aim to encourage the use of new, functional, and sustainable materials in conductive tissue engineering and offer potential for clinical applications.