Merhamet yorgunluğu ve duygusal emek ilişkisi: Afet bölgesinde görev yapan 112 ve UMKE personeli üzerine bir araştırma
Compassage fatigue and emotional labor relationship: A study on 112 and UMKE personnel working in disaster zone
- Tez No: 935659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara, Konya, Kayseri ve Antalya illerinde görev yapan 112 ve UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) personellerinin afet bölgesinde görev yaptığı esnada merhamet yorgunluğu ve duygusal emek düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma evreni, Ankara, Konya, Kayseri ve Antalya illerinde görev yapan 112 ve UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) personellerinden oluşmaktadır. Araştırma, uygulama izni alınan 4 ilin sağlık müdürlüğüne bağlı il ambulans servisi başhekimliğinde ve afetlerde sağlık hizmetleri birimlerinde görevli toplam 405 personelin katılımı ile yapılmıştır. Araştırmada, afet bölgesinde görev yapan 112 ve UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) personellerinin merhamet yorgunluğu ve duygusal emek ilişkilerini belirlemek için üç bölümlü bir veri toplama formu kullanıldı. Formun birinci bölümü demografik özellikleri, ikinci bölüm Adams ve arkadaşları tarafından revize edilen Merhamet Yorgunluğu Ölçeği, üçüncü bölüm Diefendorff ve arkadaşları tarafından geliştirilen Duygusal Emek Ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri SPSS 29 ve AsMOS 24 programlarında analiz edilmiştir. Araştırma ölçeklerinin yapı geçerliliği 10000 yeniden örneklemeli bootstrap metodu kullanılarak Doğrulayıcı Faktör Analizleri (DFA) ile incelenmiştir. Faktör yükleri %95 güven aralığında verilmiştir. Ölçeklerin güvenilirliği Cronbach alfa (CA) katsayıları ile değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, minimum/maksimum değerler, ortalama, standart sapma ve medyan değerleri ile verilmiştir. Verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. İki bağımsız grubun karşılaştırılmasında T veya Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında ANOVA veya Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. ANOVA veya Kruskal Wallis testinde farklılık olan gruplar Bonferroni düzeltmeli çoklu karşılaştırma testleri ile belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the compassion fatigue and emotional labor levels of 112 and UMKE (National Medical Rescue Team) personnel working in Ankara, Konya, Kayseri and Antalya provinces affiliated to the Ministry of Health while they were on duty in disaster areas. The research universe consists of 112 and UMKE (National Medical Rescue Team) personnel working in Ankara, Konya, Kayseri and Antalya provinces. The research was conducted with the participation of a total of 405 personnel working in the provincial ambulance service chief physicians and disaster health services units affiliated to 4 provincial health directorates with application permits. In the study, a three-part data collection form was used to determine the relationships between compassion fatigue and emotional labor among 112 and UMKE (National Medical Rescue Team) personnel working in the disaster area. The first part of the form includes demographic characteristics, the second part includes the Compassion Fatigue Scale revised by Adams and his colleagues, and the third part includes the Emotional Labor Scale developed by Diefendorff and his colleagues. The research data were analyzed using SPSS 29 and AMOS 24 programs. The construct validity of the research scales was examined using Confirmatory Factor Analysis (CFA) using the bootstrap method with 10000 resampling. Factor loadings were given at a 95% confidence interval. The reliability of the scales was assessed using Cronbach's alpha (CA) coefficients. Descriptive findings were given using number, percentage, minimum/maximum values, mean, standard deviation and median values. The normal distribution of the data was examined using the Shapiro Wilk test. T or Mann Whitney U test was used to compare two independent groups, and ANOVA or Kruskal Wallis test was used to compare three or more independent groups. Groups with differences in the ANOVA or Kruskal Wallis test were determined using Bonferroni-corrected multiple comparison tests.