Biyofonksiyonel iletken nöral doku iskelesi üretimi ve geliştirilmesi
Production and development of biofunctional conductive neural tissue scaffold
- Tez No: 952751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZEROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sinir dokularındaki hasar, hem biyolojik hem de elektriksel işlevleri destekleyen iskeleler geliştiren nöral doku mühendisliğinde önemli bir zorluk teşkil eder. İletken biyomalzemeler, sinir onarımını ve entegrasyonunu teşvik ederek umut verici çözümler sunar. Ancak, aynı anda elektriksel iletkenlik, antioksidan aktivite, mekanik dayanıklılık ve biyouyumluluk sağlayan çok işlevli iskelelerin geliştirilmesi sınırlı kalmaktadır. Bu çalışma, özellikle sinir doku mühendisliği uygulamaları için tasarlanmış, kitosan, polianilin, polikaprolakton ve karvakrolden oluşan biyoişlevsel bir iletken sinir dokusu iskelesi geliştirmeyi ve karakterize etmeyi amaçlamaktadır. İskeleler, çözücü döküm ve elektrospinning teknikleri kullanılarak üretilmiştir. FTIR, XRD, DSC ve SEM analizleri de dahil olmak üzere kapsamlı karakterizasyonlar gerçekleştirilmiştir. İşlevsel değerlendirmeler arasında elektriksel iletkenlik, mekanik performans, salım profili, antioksidan aktivite ve antibakteriyel özellikler yer almıştır. Polianilin elektriksel iletkenliği artırırken, karvakrol eklenmesi antioksidan aktiviteyi ve biyolojik işlevi iyileştirmiş ancak yapıdaki iletkenliği azaltmıştır. Polikaprolakton mekanik dayanıklılığa katkıda bulunurken ve kitosan biyouyumluluğu artırmıştır. Bu bileşenlerin kombinasyonu, özellikle nörodejeneratif koşullar altında, nöral doku onarımı için uygun özelliklere sahip bir iskele elde edildiği düşünülmektedir. Bu bulgular, iskelenin nöral doku mühendisliğinde klinik çeviri potansiyelini olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Damage to neural tissues poses a significant challenge in neural tissue engineering to develop scaffolds that support both biological and electrical functions. Conductive biomaterials offer promising solutions by promoting neural repair and integration. However, the development of multifunctional scaffolds that simultaneously provide electrical conductivity, antioxidant activity, mechanical durability, and biocompatibility remains limited. This study aims to develop and characterize a biofunctional conductive neural tissue scaffold composed of chitosan, polyaniline, polycaprolactone, and carvacrol, specifically designed for neural tissue engineering applications. The scaffolds were fabricated using solvent casting and electrospinning techniques. Comprehensive characterizations, including FTIR, XRD, DSC, and SEM analyses, were performed. Functional evaluations included electrical conductivity, mechanical performance, release profile, antioxidant activity, and antibacterial properties. While polyaniline increased electrical conductivity, the addition of carvacrol improved antioxidant activity and biological function but decreased conductivity in the construct. Polycaprolactone contributed to mechanical strength and chitosan increased biocompatibility. The combination of these components is thought to provide a scaffold with suitable properties for neural tissue repair, especially under neurodegenerative conditions. These findings suggest that the scaffold may have clinical translation potential in neural tissue engineering.