Çanakkale ili kepez beldesi içme kullanma suları sertlik durumunun aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkisi
The relationship of drinking water hardness with atherosclerotic cardiovascular diseases in kepez district of Çanakkale province
  1. Tez No: 935663
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEFİK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN BAKAR, DOÇ. DR. SEHER PALANBEK YAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Su sertliği ve aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar arası ilişki uzun yıllardır bilimsel araştırmaların konusu olmuştur. Bu hastalık grubunun ciddi mortalite ve morbiditeye neden olup önemli bir halk sağlığı sorunu olması ve Çanakkale Merkez ilçeye bağlı Kepez Beldesi'nin içme kullanma sularının sert olması nedeniyle bu araştırma planlanmıştır. Çalışmanın amacı su sertliğinin kardiyovasküler hastalık bakımından risk faktörü olup olmadığının saptanmasıdır. Yöntem: Çalışma kapsamında Çanakkale Merkez aile sağlığı merkezlerine başvuran 40-65 yaş arası 394 kişi, Kepez aile sağlığı merkezlerine başvuran 391 kişiye ulaşılmıştır. Sosyoekonomik özellikler ve sağlık durumu su tüketim alışkanlıkarına ait sorulardan oluşan anket formu katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Her iki bölgenin içme suyu arıtma tesislerinden son 5 yılın içme suyu analizi ortalama değerleri temin edilmiştir. Verilerin analizinde Ki-Kare testi kullanılmıştır. Kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin etki düzeylerini belirlemek için Backward Longitidunal Lojistik Regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Kepez ve Merkez ilçe arasında aterosklerotik kardiyovasküler hastalık bakımından istatistiksel olarak fark saptanmamıştır (p=0,637). İçme kullanma suyu daha sert olan Kepez'de hipertansiyon sıklığı ise daha düşük saptanmıştır (p=0,004).
Özet (Çeviri)
Introduction: The relationship between water hardness and atherosclerotic cardiovascular diseases has been the subject of scientific research for many years. This study was planned because this group of diseases causes serious mortality and morbidity and is an important public health problem and because the drinking water of Kepez Town, which is affiliated to Çanakkale Central District, is hard. Our aim is to determine whether water hardness is a risk factor for cardiovascular diseases. Material and Method: Within the scope of the study, 394 people between the ages of 40-65 who applied to Çanakkale Central Family Health Centers and 391 people who applied to Kepez Family Health Centers were reached. The questionnaire form consisting of questions on socioeconomic characteristics and health status and water consumption habits was applied to the participants face to face. The average values of drinking water analysis of the last 5 years were obtained from the drinking water treatment plants of both regions. Chi-Square test was used in the analysis of the data. Backward Longitudinal Logistic Regression analysis was performed to determine the effect levels of cardiovascular disease risk factors. Results: There was no statistical difference between Kepez and the central district in terms of atherosclerotic cardiovascular disease (p=0.637). The frequency of hypertension was found to be lower in Kepez, where drinking water is harder (p=0.004).