Hileli finansal raporlama ve yaratıcı muhasebe ilişkisi
The relationship between fraudulent financial reporting and creative accounting
- Tez No: 935664
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
1980'li yıllardan sonra yaşanan şirket skandalları, ekonomik kriz ve bütçe açıkları finansal bilgiye olan güvenin azalmasına neden olmuştur. Küresel ölçekte ortaya çıkan skandalların kökeni yaratıcı muhasebe politikalarıdır. Yaratıcı muhasebe, muhasebe politikaları ve kurallarını açıkça ihlal etmeden, mevzuattaki esneklik/eksikliklerden yararlanarak finansal verileri etkileyen bir muhasebe manipülasyonu uygulamasıdır. Bu işletmelerin karlarını ve zararlarını istedikleri şekilde sunmalarına olanak tanır. Öte yandan hileli finansal raporlama, bilgi kullanıcılarını yanıltmak amacı taşıyan ve bilinçli olarak meydana getirilen gerçek dışı beyanlardır. Bu durum şirketlerin görünürde daha sağlıklı ve karlı bir durumda olduğunu gösterirken, aslında gerçek finansal durumlarını gizlemelerini içerir. Her iki uygulama da finansal şeffaflığı azaltabilir,yatırımcıların ve diğer paydaşların doğru finansal kararları almalarını zorlaştırabilir. Bu tür uygulamalar işletmelerin bilgi kullanıcılarına yanlış bir izlenim vermesine neden olabileceği gibi finansal piyasalarda istikrarsızlığa ve güven kaybına da yol açabilir. Bu sebeple muhasebe ilkelerini evrensel kabul gören standartlar haline getirmenin temel hedefi, genel amaçlı finansal tablo kullanıcılarına objektif ve gerçeğe uygun bilgiler sunmaktır. Ancak, bu hedefe ulaşmak için her paydaşın çıkarlarını korumak ve dengelemek de oldukça zorlu bir süreci içermektedir. Bu çalışma, karşılaşılabilecek hileli işlemleri tespit etmek, bu işlemlerin finansal raporlara olan etkilerini anlamak ve aynı zamanda yaratıcı muhasebenin yöntem ve tekniklerini detaylı bir şekilde incelemek amacı taşır. Yaratıcı muhasebe ve hileli finansal raporlamanın önlenmesine yönelik etkili stratejiler bu çalışmada vurgulanmış olup, bu stratejiler arasında sıkı iç kontrol sistemleri, etik değerler, bağımsız denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi ve finansal raporlama süreçlerinde şeffaflığın arttırılması gibi önemli unsurlara yer verilmiştir. Hileli finansal raporlama ve yaratıcı muhasebe uygulamalarının oluşum süreçleri bu çalışmada değerlendirilmiş, bu uygulamaların nedenleri ve sonuçları ele alınarak yaratıcı muhasebe ve hileli finansal raporlamanın ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the corporate scandals, economic crises, and budget deficits experienced after the 1980s, confidence in financial information has significantly declined. The root cause of these globally emerging scandals can be traced back to creative accounting policies. Creative accounting refers to an accounting manipulation practice that influences financial data by taking advantage of the flexibility or gaps in regulations, without explicitly violating accounting policies and rules. This allows companies to present their profits and losses in a manner that suits their desired image. On the other hand, fraudulent financial reporting refers to deliberately fabricated statements designed to mislead users of financial information. Such reporting portrays companies as healthier and more profitable than they actually are, concealing their true financial position. Both practices reduce financial transparency, making it more difficult for investors and other stakeholders to make informed financial decisions. These practices undermine financial transparency and erode market confidence. Therefore, the primary objective of transforming accounting principles into universally accepted standards is to provide general-purpose financial statement users with objective and reliable information. However, achieving this objective requires a challenging process of balancing and protecting the interests of all stakeholders. This study aims to detect potential fraudulent transactions, understand their impact on financial reports, and examine in detail the methods and techniques of creative accounting. Effective strategies for preventing creative accounting and fraudulent financial reporting are highlighted in this study, including the implementation of robust internal control systems, fostering ethical values, strengthening independent auditing mechanisms, and enhancing transparency in financial reporting processes. The formation processes of fraudulent financial reporting and creative accounting practices are evaluated within this study, while the causes and consequences of these practices are analyzed to explain the relationship between creative accounting and fraudulent financial reporting.