Kepez (Çanakkale) yüzey araştırması seramikleri ve yeni üretimler
  1. Tez No: 89381
  2. Yazar: MUSTAFA HOŞNUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Geçmişten, günümüze insanoğluna ev sahipliği yapmış Çanakkale ili, Batı Anadolu'da, Çanakkale Boğazı'nın güneybatısında yer almaktadır. Kepez ise, Çanakkale'nin bir beldesi olup ilin güneybatısında Çanakkale Boğazı'nın hemen kenarında yer almaktadır. Erken Tunç çağından günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çanakkale ili ve çevre seramik üretimi açısından önemli bir merkezdir. Türk dönemi öncesine ait seramik ürünlerin en eskileri, Çanakkale ili sınırları içinde bulunan Troya'da bulunmuştur. Troya'da seramiğe, erken tunç döneminde, kerpiç şeklinde rastlanmıştır. İlde, Troya'dan başka yerde ciddi bir kazı yapılmamış bu nedenle de Türk dönemi öncesi seramik hakkında uzun bir bilgiye ulaşmak zordur. Türk dönemi seramiği; 18. asırdan 20. asrın ortalarına kadar üretilen seramikler ile tanınmaktadır. Bu seramikler, günlük kullanım eşyaları olup tabak, çanak, şekerlik, sürahi, testi vb. formunda, yeşil ve sarı renkli sırla sırlanmış, stilize bitki, stilize hayvan, gemi ve köşk gibi desenler ile bezenmişlerdir. Kepez yukarıda da belirtildiği gibi Çanakkale ilinin bir beldesidir. Bu belde sınırları içinde, belde merkezi ile Çanakkale ili arasında kalan alanda yapılan yüzey araştırması sonucunda Bizans seramiği karakterli seramiklere rastlanmış, bu seramikler ve yüzey araştırması alanı tanıtılıp bu çalışmaya konu edilmiştir. Yüzey araştırmasından elde edilen seramikler kırmızı çamurdan, çömlekçi çarkı ile şekillendirilmiş, beyaz astar ile astarlanarak sgrafitto (kazıma) tekniği ile bezenmişlerdir. Bezemelerde geometrik desenlerin yanında stilize bitki desenlerini de görmek mümkündür. Sır olarak transperant sır, yanmda renkli, yeşil ve sarı sırlarda kullanılmıştır. Yüzey araştırmasından elde edilen seramikler, günlük kullanım eşyalarından tabak, çanak formlarıdır. Yüzey araştırması seramikleri fotoğraf ile tanıtıldığı gibi teknik çizim olarakta tanıtılmıştır.Yüzey araştırması seramiklerinin daha iyi tanınması için bu seramiklerin üretim tekniği; form, bezeme ve sır özellikleri göz önünde bulundurularak yeni üretimler yapılmak istenmiş ve yüzey araştırması seramiklerinin günlük kullanım eşyası tabak-çanak formundan oluşmaları nedeni ile de yeni üretim olarak yemek takımı üretimine karar verilmiştir. Yemek takımı üretimi, tasarım, teknik çizim ve üretim şeklinde oluşturulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT City of Çanakkale, which presented hospitality all the people from the past to the present, takes place in the south-west of Dardanelles in Western Anatolia. Kepez town, a county of Çanakkale, takes place at the edge of Dardanelles in the south-west of the city. The center and vicinity (neighbourhood) of Çanakkale which gave shelter to various civilizations from Bronze age to the present are important centers in respect of ceramics production. The oldest kinds of ceramics production belonging to former Turkish period were found in Troy within the border line of Çanakkale. Ceramics in Troy were met in the shapes of sun-dried bricks in the early Bronze period. Apart from Troy, any serious excavation has been done nowhere, fro that reason, tt is difficut to get some comprehensive information about ceramics before Turkish period. Ceramics of Turkish period have been defined with ceramics produced from 18* century to the middle of 20* century. These ceramics are kitchen materials and in the shapes of dish, earthenusare pot, sugar pot, jug, pitcher and also were glazed with the colours of green and yellow and also were adorned with the modes of sterilized plant, sterilized animals, ships and pavillions. Kepez, as mentioned above, is a small town of Çanakkale. At the end of surface research done between the area of within the border of town center and Çanakkale city, Byzantium characterized ceramics were met and these ceramics were introduced with surface research field and were subjected to this study. The ceramics obtained from the surface research were shaped with red mud through pot-maker wheel and were adorned with the technique of sgrafitto together with white lining. As well as the geometric figures in adornments, it is also possible to see sterilized plant figures. Apart from vntransparent glaze, colourful green and yellow glazes were also used. The ceramics obtained from the surface research are the formations of daily kitchen utensils. As surface research ceramics were introduced with the photograph, they were also introduced as a technigue drawing. In order to the surface research ceramics be well-introduced, the production techniques form, adornment and glaze properties were taken into consideration and new productions were made. As daily usage kitchen utensils of surface research ceramics were produced in the formation or dishes and pots, the new production was decided as food utensils production. Food utensil productions were formed in the shape of design, technique, drawing and production. vin