Prostat kanserinde VMAT Tekniği ile radyoterapi alan hastaların dozimetrik analizi ve akut, kronik yan etkilerle korelasyonu
Dosimetric analysis of patients receiving radiotherapy with VMAT Technique for prostate cancer and its correlation with acute and chronic side effects
- Tez No: 935684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ALSAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Küratif olarak radyoterapi uygulanmış olan lokalize prostat kanseri hastalarına ait dozimetrik verilerle radyoterapiye bağlı akut, kronik gastrointestinal (GIS), genitoüriner (GÜS), anal ve cinsel yan etkilerin ilişkisi olup olmadığını ve risk grupları arasında dozimetrik veriler ve klinik bulgular arasında farklılık olup olmadığını tespit etmek amaçlanmaktadır. Yöntem: Lokalize prostat kanseri nedeniyle, 2014-2019 yılları arasında küratif radyoterapi uygulanan ve tedavi sonrasında en az 6 aylık takibi olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar, NCCN risk sınıflarına göre; düşük, orta, yüksek olarak risk sınıflarına ayrıldı. Hastaların akut, kronik GIS, GÜS, anal yan etkileri RTOG skalasına, cinsel yan etkileri ise CTCAE v5.0 skalasına göre derecelendirildi. Dozimetrik olarak; PTVmax, PTVmean, PTVmin, rektum için V40, V50, V60, V65, V70, V75; mesane için V40, V50, V60, V65, V70, V75; penil bulb için D90, bulbomembranöz üretra için V72, V74, V76; anüs için V30, V45, V53, Dmax ve bağırsak için V45 (cc) verileri elde edildi. Mesane ve üretraya ait dozimetrik verilerle GÜS yan etkiler, rektum ve bağırsağa ait dozimetrik verilerle GIS yan etkiler, anüse ait dozimetrik verilerle anal yan etkiler, penil bulb dozimetrik verisi ile cinsel yan etki arasında ilişki olup olmadığı değerlendirildi. Risk grupları arasında, dozimetrik veriler ve akut, kronik yan etkiler açısından farklılık olup olmadığı analiz edildi. İstatistiksel yöntem olarak, Kolmogrov-Smirnov testi ile dozimetrik verilerin normal dağılım testi yapıldı. Risk gruplarının dozimetrik ölçüm ortalama karşılaştırmalarında ve dozimetrik verilerle yan etkiler arasında ilişki olup olmadığının analizinde Tek Yönlü ANOVA (F-testi) testi kullanıldı. F testi sonucunda istatistiksel anlamlılık elde edilmesi durumunda, hangi grup ortalamasının diğerinden farklı olduğunu saptamak için varyanslar eşit olduğunda Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi, varyanslar eşit olmadığı durumda ise Tamhane T2 çoklu karşılaştırma testi kullanıldı. Gruplar arasında akut kronik yan etkilerin karşılaştırılması için ki kare testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to determine whether there is a relationship between acute, chronic gastrointestinal (GIS), genitourinary (GUS), anal and sexual side effects related to radiotherapy with dosimetric data of localized prostate cancer patients and there is a difference between dosimetric data and clinical findings among risk groups who have undergone curative radiotherapy. Methods: Patients who have undergone curative radiotherapy between 2014 and 2019 for localized prostate cancer and have had a follow-up of at least 6 months after treatment were included in the study. Patients was divided into risk classes as low, intermediate and high according to NCCN risk classes. Patients' acute, chronic GIS, GUS, anal side effects were graded according to the RTOG scale and sexual side effects were graded according to the CTCAE v5.0 scale. Dosimetrically; V40, V50, V60, V65, V70, V75 for rectum and bladder; D90 for penile bulb; V72, V74, V76 for bulbomembranous urethra; V30, V45, V53, Dmax for anal sphincter, V45 (cc) for bowel bag and PTVmax, PTVmean, PTVmin data was gained. The relationship between GUS side effects and dosimetric data of the bladder and urethra, GIS side effects and dosimetric data of the rectum and intestine, anal side effects and dosimetric data of the anus, sexual side effects and dosimetric data of penile bulb were evaluated. Between the risk groups in terms of dosimetric data and acute and chronic side effects, whether there are differences or not, were analyzed. Normal distribution analysis of the dosimetric data, which are continuous random variables, was performed with the Kolmogrov-Smirnov test. One-way ANOVA (F-test) test was used for dosimetric measurement mean comparisons of risk groups and to analyze whether there was a relationship between dosimetric data and side effects. In the case of the fact that the statistical significance was gained as a result of the F test, the Tukey HSD multiple comparison test or Tamhane multiple comparison test was used to detect which group mean was different from the other. Chi-square test was used to compare acute and chronic side effects between groups.