Otoimmün hepatitlerde histolojik kriterler ve skorlama sistemlerinin tanısal önemi; klinikopatolojik değerlendirme
Diagnostic value of histological criteria and scoring systems in autoimmune hepatitis: A clinicopathological evaluation
- Tez No: 935731
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKDER SARI, PROF. DR. NUKET ÖZKAVRUK ELİYATKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 2022 yılında Uluslararası Otoimmün Hepatit Patoloji Grubu (International Autoimmune Hepatitis Pathology Group, IAHPG) tarafından önerilen konsensüs histolojik skorlama sisteminin tanısal performansı değerlendirilmiş; bu sistem, 1999 ve 2008 IAIHG skorlama sistemleri ile 2017 yılında Balitzer ve arkadaşları tarafından önerilen UCSF sistemiyle karşılaştırılmıştır. Her bir sistemin, 2008 yılına ait basitleştirilmiş klinik tanı kriterleriyle entegrasyonu sağlanarak OİH tanısına katkısı da analiz edilmiştir. Ayrıca, çalışmada apoptotik cisimcikler, mikst inflamasyon ve plazma hücre kümeleri gibi histopatolojik bulguların sıklığı ve bu bulguların tanısal değeri üzerindeki olası etkileri de araştırılmıştır. Yöntem: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2013–2024 yılları arasında klinik özellikler, laboratuvar bulguları ve histopatolojik değerlendirme temelinde OİH tanısı almış 69 hastanın tanı amacıyla alınan ilk karaciğer biyopsi materyalleri retrospektif olarak incelenmiştir. Histopatolojik değerlendirmeler; 1999 IAIHG revize kriterleri, 2008 basitleştirilmiş IAIHG kriterleri, 2017 Balitzer ve ark. tarafından önerilen modifiye sistem ile 2022 IAHPG konsensüs kriterlerine göre gerçekleştirilmiştir. Her sistem, üç seviyeli bir skorlama yapısı (0: olası değil/ atipik, 1: mümkün/uyumlu, 2: olası/tipik) doğrultusunda analiz edilmiştir. Elde edilen histolojik skorlar ayrıca 2008 yılına ait klinik skorlama sistemi ile birleştirilmiş; toplam puanlara göre olgular“olası OİH”(skor = 6) ve“kesin OİH”(skor ≥7) olarak sınıflandırılmıştır. Tüm olguların modifiye Ishak Histolojik Aktivite İndeksi [HAİ] ve kliniko-patolojik bulguları da dikkate alınarak, histolojik skorlama sistemleriyle olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 69 OİH hastasının %75,4'ü kadındı ve ortalama tanı yaşı 49,5 olarak saptandı. Tanı anında hastaların ortalama AST düzeyi 654 ± 442 (57–2255) U/L, ALT düzeyi ise 686 ± 437 (70–1806) U/L idi. Serolojik olarak ANA %59,4, IgG ise %74 oranında pozitif bulunmuştur. Histopatolojik olarak değerlendirilen mHAİ skorlarına göre olguların %10'unda hafif inflamasyon (0–6 puan), %52'sinde orta şiddetli inflamasyon (7–12 puan) ve %37,7'sinde şiddetli inflamasyon (13–18 puan) saptanmıştır. Emperipolesis ve apoptotik cisimler olguların %76,8'inde (n=55) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the diagnostic performance of the consensus histological scoring system proposed in 2022 by the International Autoimmune Hepatitis Pathology Group (IAHPG). This system was compared with the 1999 and 2008 IAIHG scoring systems and the UCSF system proposed by Balitzer et al. in 2017. Each scoring system was integrated with the simplified clinical diagnostic criteria established in 2008 to assess its contribution to the diagnosis of AIH. Additionally, the frequency and potential diagnostic value of certain histopathological features such as apoptotic bodies, mixed inflammation, and plasma cell clusters were investigated. Methods: Liver biopsy specimens obtained for diagnostic purposes from 69 patients diagnosed with AIH between 2013 and 2024 at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital were retrospectively reviewed. Histopathological evaluation was performed using the 1999 revised IAIHG criteria, 2008 simplified IAIHG criteria, the modified system by Balitzer et al. (2017), and the 2022 IAHPG consensus criteria. Each system was assessed using a three-tier scoring structure (0: atypical/incompatible, 1: possible/compatible, 2: probable/typical). The histological scores were also integrated with the 2008 clinical scoring system, and cases were classified as“probable AIH”(score = 6) or“definite AIH”(score ≥7). The modified Ishak Histological Activity Index (mHAI) and clinicopathological data of all cases were also analyzed in relation to the histological scoring systems. Results: Of the 69 AIH patients included in the study, 75.4% were female, with a mean age at diagnosis of 49.5 years. At diagnosis, the mean AST level was 654 ± 442 (57–2255) U/L and ALT was 686 ± 437 (70–1806) U/L. ANA was positive in 59.4% and IgG in 74% of cases. Based on mHAI scores, 10% of cases had mild inflammation (0–6), 52% had moderate (7–12), and 37.7% had severe inflammation (13–18). Emperipolesis and apoptotic bodies were observed in 76.8% (n=55) of cases.