Tatlıcak Göleti (Kırıkkale-Delice)'nin ornitofaunası
Ornithofauna of Tatlıcak Pond (Kırıkkale-Delice)
  1. Tez No: 935734
  2. Yazar: MEHMET GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kırıkkale ili, sulak alanların sınırlı olduğu ve ornitofauna araştırmalarının yetersiz kaldığı bir bölgedir. Bu çalışma, Kırıkkale'nin ornitofaunasına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Tatlıcak Göleti ve çevresinin habitat sınıfları belirlenmiş ve ornitofaunası ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, ArcMap, ArcHydro ve Google Earth Pro gibi çeşitli coğrafi bilgi sistemleri (CBS) programları kullanılmıştır. Arazi çalışmaları, Haziran 2020 ile Ocak 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup, bu süreçte nokta ve hat boyu gözlem yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmalar sonucunda, 9 farklı EUNIS habitat sınıfı ve bu habitatlarda yaşayan 19 ordo, 44 familya, 93 cinse ait 135 kuş türü tespit edilmiştir. Tespit edilen kuş türlerinin bölgesel statüleri incelendiğinde; 40 türün (%29.63) yerli, 36 türün (%26.67) yaz ziyaretçisi, 22 türün (%16.30) kış ziyaretçisi ve 37 türün (%27.41) transit göçer olduğu belirlenmiştir. Tatlıcak Göleti sulak alanında, türleri ve yaşam ortamlarını tehdit eden faktörler arasında bilinçsiz avcılık, su çekimi ve tarım ilaçları kullanımı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kırıkkale province is an area with limited wetlands and insufficient ornithofauna research. This study was conducted to contribute to the ornithofauna of Kırıkkale. In the study, the habitat classes of Tatlıcak Pond and its surroundings were identified and its ornithofauna was documented. In this study, various geographic information system (GIS) programs such as ArcMap, ArcHydro, and Google Earth Pro were used. Field studies were conducted between June 2020 and January 2025, employing point and transect observation methods. As a result of these studies, 9 different EUNIS habitat classes and 135 bird species belonging to 19 orders, 44 families, and 93 genera were identified. When examining the regional status of the identified bird species, it was found that 40 species (29.63%) are native, 36 species (26.67%) are summer visitors, 22 species (16.30%) are winter visitors, and 37 species (27.41%) are transit migrants. In the Tatlıcak Pond wetland, factors threatening species and their habitats were identified as unregulated hunting, water extraction, and the use of agricultural pesticides