Lateral malleol kırıklarında açık ve minimal invaziv tespit yapılan hastaların karşılaştırılması
Comparison of patients who underwent open and minimally invasive fixation in lateral malleolar fractures
  1. Tez No: 935735
  2. Yazar: EMRE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD AYTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Giriş ve Amaç: Ayak bileği kırığı tedavisindeki amaç hastayı yaralanma öncesi dönemdeki gibi ağrısız ve tam fonksiyonel bir ayak bileğine kavuşturmaktır. Kliniğimize lateral malleol kırığı ile başvuran hastalarda iki farklı cerrahi yöntem olan minimal invaziv perkütan plak osteosentez (MİPPO) yöntemi ile açık redüksiyon-internal fiksasyon (ARİF) yönteminin klinik, fonksiyonel ve radyolojik açıdan sonuçlarının karşılaştırılması amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışma Eylül 2022-Aralık 2024 tarihleri arasında kliniğimizde lateral malleol kırığı için cerrahi tedavi planlanmış hastaları içermektedir. Çalışma prospektif randomize kontrollü olarak planlanmıştır. Hastalar 2 (iki) gruba ayrılmıştır. Birinci grupta MİPPO uygulanan hastalar yer alırken, ikinci grupta ARİF yapılanlar yer almaktadır. Çalışmaya toplamda 127 ayak bilek kırığına sahip hasta dahil edildi. 26 hasta takiplerini düzenli yapmadıkları için çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışma 101 hasta ile tamamlandı. Hastaların ortalama yaşı 49,35  16,21'dir. Altmış sekiz (%67,32) hastaya izole lateral malleol kırığı cerrahisi, 19 (%18,81) hastaya bimalleoler kırık cerrahisi, 5 (%4,95) hastaya lateral+posterior malleol kırığı cerrahisi, 9 (%8,91) hastaya trimalleoler kırık cerrahisi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of ankle fracture treatment is to restore the patient to a pain-free and fully functional ankle as in the pre-injury period. We aimed to compare the clinical, functional and radiological results of two different surgical methods, minimally invasive percutaneous plate osteosynthesis (MIPPO) and open reduction-internal fixation (ORIF) in patients admitted to our clinic with lateral malleolus fractures. Patients and Methods: The study included patients who underwent surgical treatment for lateral malleolus fracture in our clinic between September 2022 and December 2024. The study was planned as a prospective randomised controlled study. Patients were divided into 2 (two) groups. The first group included patients who underwent MIPPO, while the second group included those who underwent ARIF. A total of 127 patients with ankle fractures were included in the study. 26 patients were excluded from the study because they did not follow up regularly. Results: The study was completed with 101 patients, with a mean age of 49.35±16.21 years. Surgical treatment was performed for isolated lateral malleolus fractures in 68 patients (%67.32), bimalleolar fractures in 19 patients (%18.81), lateral+posterior malleolus fractures in 5 patients (%4.95), and trimalleolar fractures in 9 patients (%8.91).