Sağlık çalışanlarının serviks kanseri, serviks kanseri taramaları ve hpv aşısı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması
Investigation of information, attitude and behavior of healthcare professionals about cervical cancer, cervical cancer screening and hpv vaccine
- Tez No: 935733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya genelinde kadınlarda en sık görülen genital enfeksiyon, Human Papillomavirus (HPV) enfeksiyonudur. HPV'ninserviks kanserine neden olduğu bilinmektedir. Papsmear testi sayesinde asemptomatikpreinvazivneoplaziler ve invazivservikal lezyonlar erken aşamada tespit edilebilir. Tarama programlarıserviks kanserinin görülme sıklığını ve bu kanserden ölüm oranlarını azaltmak için çok önemlidir. HPV aşısı, serviks kanserinden birincil korumayı sağlamaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız sağlık çalışanlarının(uzman doktor, asistan doktor, hemşire, ebe)serviks kanseri, serviks kanseri taramaları ve HPV aşısı hakkındaki bilgi tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamız Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapmakta olanve çalışmaya ilişkin bilgilendirilip, katılmayı kabul eden sağlık çalışanlarının dahil edildiği kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışmaya katılmayı kabul eden kişilere, sosyodemografik özelliklerin (yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, meslek, çalıştığı birim, meslekteki süre), mesleki bazı bilgilerin, serviks kanseri ve HPV aşısı ile ilgili genel bilgilerin sorgulandığı bir veri formu uygulanmıştır. Elde ettiğimiz verilerin istatistiksel analizi için SPSS 26.0 (Statistical PackagefortheSocialSciences) programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil ettiğimiz 322 sağlık çalışanının 179'u (%55.6) kadındı. Katılımcıların yaş ortalaması 32.5±6.3 (min-max:21-57) bulundu. Katıımcıların183'ü (%56.8) evliydi. Mesleki ünvan olarak; 63'ü (%19.6) uzman doktor, 122'si (%37.9) asistan doktor, 137'si (%42.5) hemşire/ebeydi. Kadın katılımcıların%33'ü jinekolojik kontrollerini yaptırmadığını ifade ederken; %63.1'i daha önceden hiç papsmear testi yaptırmadığını belirtti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The most common genital infection in women worldwide is Human Papillomavirus (HPV) infection. HPV is known to cause cervical cancer. Thanks to the pap smear test, asymptomatic preinvasive neoplasms and invasive cervical lesions can be detected at an early stage. Screening programs are very important to reduce the incidence of cervical cancer and death rates from this cancer. HPV vaccine provides primary protection from cervical cancer. Our aim in this study is to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of healthcare professionals (specialist doctor, assistant doctor, nurse, midwife) about cervical cancer, cervical cancer screening and HPV vaccine. Material and Methods: Our study is a cross-sectional and descriptive study in which health care professionals working at Dicle University Faculty of Medicine were informed about the study and agreed to participate. A data form was applied to the people who agreed to participate in the study, in which sociodemographic characteristics (age, gender, marital status, educational status, occupation, unit of work, duration in the profession), some occupational information, general information about cervical cancer and HPV vaccine were questioned. SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used for the statistical analysis of the data weobtained. Results: Of the 322 healthcare workers included in ourstudy, 179 (55.6%) were women. The meanage of the participants was 32.5±6.3 (min-max:21-57). Of the participants, 183 (56.8%) were married. As a professional title; 63 (19.6%) were specialists, 122 (37.9%) were assistant doctors and 137 (42.5%) were nurses/midwives. While 33% of the female participants stated that they did not have their gynecological check-ups; 63.1% stated that they had never had a papsmear test before.