Nükleer reaktörlerde kullanılan buhar üreticilerinin karşılaştırılması ve buhar üretici modellemesi için matemetiksel teknikler
- Tez No: 23683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. L. BERRİN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Hafif Su Rektörlerinde ( LWR ) kullanılan buhar Üreti cilerinin fiziksel tasviri, yaklaşımlar ve yaklaşımlar için gereken unsurlar bu tezde verilmeye çalışılmaktadır. Yüksek Sıcaklık Gaz Reaktörleri ( HTGR ) ve Sıvı Metal Soğutuculu Hızlı Üretken Reaktörler' de ( LMFBR ) kullanılan buhar üreticileri karşılaştırılarak anlatılmaktadır. Gel-gec ( once-through ) ve U-borulu buhar üreticileri nin belirgin dizayn karakteristikleri verilmektedir. Daha detaylı olarak da bir ( PWR ) basınçlı su reaktörü tesisinin geçici rejim esnasında buhar üretici performanslarının ana lizlerinde kullanılan matematiksel yöntemlerin yeteneklerine değinilmektedir. Tezde, basınçlı su reaktörü ( PWR )' ndeki buhar üretici geçici rejim özelliklerinin bilinen modelleme statüsü ve buhar üretici ünitelerinin geçici rejim davranışını öngören mevcut nümerik yöntemlerin düzenli bir değerlendir mesi verilmektedir. ( iv )
Özet (Çeviri)
SUMMARY The need for and the approaches to modeling of transients in steam generator units in Light Water Reactors ( LWR ) are identified and discussed. In this thesis steam generator units in High-Temperature-Gas-Cooled-Reactors ( HTGR ) and Liquid-Metal-Fast-Breeder-Reactors ( LMFBR ) are explained with the comparisons. Typical design charateristics for both once-through and U-tube steam generators are presented. Then present capabilities of the analysis of steam generator performance during PWR ( Pressurized Water Reactor ) plant transients are indicated in detail. Also, a state of the review of the available analytical tools for transient behaviour of PWR ( Pressurized Water Reactor ) steam generator units is presented as a brief review of the current status of the modeling steam generator transients in Pressurized Water Reactors. ( v )