2008 küresel finans krizi üzerine üç makale
Three essays on 2008 global financial crisis
  1. Tez No: 935774
  2. Yazar: MELEK KIDEMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, finansal krizlerin dinamiklerini ve ekonomik etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, 2008 Küresel Finansal Krizi'nin Türkiye ve dünya genelindeki yansımalarına odaklanan üç farklı makale çalışmasından oluşmaktadır. İlk bölüm de, finansal krizlerin türleri, nedenleri ve sonuçları ele alınmış; dünya ve Türkiye'deki finansal krizlerin etkileri tarihsel bir perspektifle değerlendirilmiştir. Krizlerin küresel ve yerel etkilerinin yanı sıra bölgesel yansımaları da incelenmiştir. İkinci bölüm de, 2008 Küresel Finansal Krizi'nin Türkiye'deki BIST 100 Endeksi ile petrol fiyatları, altın fiyatları ve döviz kuru arasındaki ilişkisi ARDL modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, kriz öncesi, kriz dönemi ve kriz sonrası olmak üzere üç farklı dönemde bu ilişkilerin nasıl değiştiğini incelemiştir. Bu analiz, Türkiye'deki finansal piyasalara etkileri anlamayı ve yatırımcı davranışlarını açıklamayı hedeflemiştir. Üçüncü bölüm de, Avrupa Birliği'ne üye ve üye olmayan OECD ülkelerinin 2005-2012 dönemindeki tahvil faizleri ile petrol fiyatları, altın fiyatları ve döviz kuru arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada, iki grup ülkeye odaklanılarak kriz dönemi etkilerindeki farklılıklar araştırılmıştır. Sonuç olarak, çalışma, finansal krizlerin küresel piyasalardaki değişimlerin etkisiyle Türkiye ve dünya ekonomilerinde derin izler bıraktığını ve krizlerin bölgesel farklılıklar yarattığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the dynamics and economic effects of financial crises, with a particular focus on the repercussions of the 2008 Global Financial Crisis in Turkey and globally. The study is divided into three sections. The first section addresses the types, causes, and consequences of financial crises, and evaluates the effects of financial crises in the world and Turkey from a historical perspective. In addition to the global and local impacts of these crises, the regional ramifications of financial crises are also examined. In the second section, the relationship between the 2008 Global Financial Crisis, the BIST 100 index in Turkey, oil prices, gold prices, and exchange rates is analyzed using the ARDL model. The study examines how these relationships changed across three different periods: pre-crisis, crisis, and post-crisis. This analysis aims to understand the effects on Turkey's financial markets and explain investor behavior during these periods. The third section investigates the relationship between bond yields, oil prices, gold prices, and exchange rates for both EU member and non-member OECD countries during the period 2005-2012, using panel data analysis. The study focuses on two groups of countries and explores how the effects of the crisis differed between these groups. In conclusion, the study highlights the profound effects of financial crises on both global and national economies, as well as the regional differences in the impacts of the crisis.