Kemoterapi alan meme kanserli hastalarda progenostik enzim düzeyleri ve diğer biyokimyasal parametreler
Prognostic enzymes levels and other biochemical parameters in chemotherapy breast cancer patients
  1. Tez No: 935773
  2. Yazar: ESTABRAQ TAREQ SHANSHOOL SHANSHOOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, meme kanseri olan kadınlarda bazı fizyolojik parametreleri tahmin etmeyi ve dünyada ve genel olarak Irak'ta meme kanserinin yüksek prevalansı ve Kerkük şehrinde artan vaka sayısı göz önüne alındığında, hem iyi huylu hem de kötü huylu tipler için sonuçları tahmin etmeyi amaçlamıştır. Çalışmaya Eylül 2023 ve Şubat 2024 tarihleri arasında Azadi Eğitim Hastanesi ve Onkoloji Merkezi'nde meme kanseri teşhisi konan 120 kişi dahil edilmiştir. Deneysel çalışma Irak'ın Kerkük kentindeki özel laboratuvarlarda gerçekleştirilmiştir. Mevcut çalışmadaki katılımcılar kontrol grubu olarak 50 sağlıklı gönüllüden ve meme kanseri olan 120 kişiden oluşmuştur. Mevcut bulgular, en yüksek meme kanseri yüzdesinin %54,2'ye ulaşan
Özet (Çeviri)
The study aimed to estimate some physiological parameters in females with breast cancer and to estimate scores for both benign and malignant types, given the high prevalence of breast cancer in the world and Iraq in general, as well as the increasing number of cases in the city of Kirkuk. The study involved 120 subjects who were diagnosed with breast cancer at Azadi Teaching Hospital and Oncology Center between September 2023 and February 2024. Private laboratories in Kirkuk, Iraq conducted the experimental work. The volunteers in the current study were divided as follows: The control group consisted of 50 healthy volunteers. The second group consisted of 120 individuals with breast cancer. The current findings found that the high percentage of breast cancer was found in the