Naymanlar (IX-XIII. yüzyıl)
Naimans (9-13th centuries)
  1. Tez No: 935788
  2. Yazar: REMZİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN YAĞMUR GÖMEÇ, DOÇ. DR. ENKHBAT AVİRMED
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
İlim dünyasında halen tartışmalara konu olan Naymanlar bu tez içerisinde birçok açıdan ele alınmıştır. Tarihî kaynakların bize sunduğu bilgiler ışığında elde ettiğimiz malumat çerçevesinde Naymanların adı, menşei, dili, tarihi ve kültürü incelenmiştir. Tezimizi kaleme alırken muhtelif kaynakları ve materyalleri işleyip onları çeşitli tenkit süzgecinden geçirdiğimizi belirtelim. Buna ek olarak, Naymanları iki kategoride inceledik. Böylece açık ve doğru sonuca daha yakın çıkarımlar elde etmeye çalıştık. Bu sınıflandırmalardan ilki Nayman soyu yani Nayman adının dar mânası, ikincisi ise Nayman Devleti yani Nayman adının geniş mânası şeklinde olmuştur. Bölümleri hazırlarken odak noktamız Naymanlar olduğu için, Türklerin ve Mogolların gelenekleri ve tarihlerinden bahsetmedik, bu sayede Naymanlar hakkında kısa ve öz bilgiler sunmaya önem verdik. Lâkin eksiğimizin çok ve tamamlanması gereken konuların mevcut olduğunun da bilincindeyiz.
Özet (Çeviri)
The Naiman, still the subject of discussion in the academic world, are discussed in many aspects in this thesis. Their name, origin, language, history and culture are analyzed based on the information provided by historical sources. It should be noted that, while conducting this study, we critically evaluated a wide range of sources and materials. For a detailed examination, we categorized Naimans under two distinct groups. The first group focuses on the Naiman lineage, representing the narrower definition of the term, while the second group explores the Naiman State, reflecting its broader meaning. Since the chapters focus on the Naiman, we refrained from delving into the traditions and history of Turks and Mongols, limiting ourselves to providing brief and concise information about Naimans. Despite our efforts, we acknowledge that this study has certain limitations and unresolved issues that merit further exploration.