Özengen keman eğitiminde ters yüz öğrenme modelinin keman çalma becerilerine etkisi ve modele ilişkin öğrenci-veli görüşleri
The effect of flipped learning model on violin playing skills in amateur violin education and student-parent opinions about the model
  1. Tez No: 935787
  2. Yazar: BEYZA KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER MUSTUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, özengen keman eğitiminde ters-yüz öğrenme modelinin keman çalma becerilerine etkisinin sınanması ve uygulamaya ilişkin öğrenci-veli görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada karma yöntem işe koşulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu Konya ilinin Meram ilçesinde MEB'e bağlı bir özengen müzik eğitimi kurumunda keman eğitimi almakta olan ve yaşları 11-14 arasında değişen 8 öğrenci ve velileri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda A-B-A-B formunda tek-denekli deneysel desen tercih edilmiş ve deneysel süreç 8 öğrenci ile 10 hafta boyunca sürdürülmüştür. Deneysel süreçte geleneksel öğretim yöntemleri ile derslerin sürdürüldüğü haftalarda öğrencilere herhangi bir video kayıt verilmemiştir. Ters-yüz öğrenme modelinin etkisinin sınandığı haftalarda ise öğrencilere bireysel derslerden sonra daha önce araştırmacı tarafından hazırlanmış olan ders videoları sadece öğrencilerin erişebileceği bir YouTube platformu üzerinden verilmiş ve yeni derse hazırlanma sürecinde evdeki bireysel çalışmalarını o haftanın ilgili videosunu izleyerek yapmaları istenmiştir. Öğrenci bir sonraki derse geldiğinde araştırmacı, öğrencinin ödevine ilişkin keman çalma performansına herhangi bir müdahalede bulunmamış ve ilgili ders video kayıt altına alınmıştır. Deneysel sürecin sonunda video kayıtları, alanında uzman 3 öğretim üyesi tarafından izlenmiş ve bu araştırma için geliştirilen“Keman Çalma Becerisi Gözlem Formu”(KÇBGF) kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise görüşme formu yoluyla öğrenci ve velilerden modelin işlevselliğine ilişkin görüş alınmıştır. Nicel boyuttan elde edilen veriler ilk olarak grafiksel analiz yöntemi ile ele alınmış, çizgi ve sütun grafikleri ile okuyucuya sunulmuştur. Daha sonra ise grafiklerden elde edilen bulguları desteklemek amacıyla istatistiğe başvurulmuş, verilere Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulanarak başlama düzeyi ve uygulama evreleri arasındaki farklar tespit edilmiştir. Sonuçlara göre katılımcı öğrencilerin ikinci başlama düzeyi evresi ile ikinci uygulama evresi puanları arasında sağ el tekniği, ritmik yapı ve müzikal ifade alt boyutlarında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Nitel boyuttan elde edilen veriler ise betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Nitel boyuta ilişkin sonuçlara bakıldığında, öğrenci ve veliler ters-yüz öğrenme modelinin öğrencinin çalgı çalışma alışkanlığında, çalgıya karşı heves ve ilgisinde olumlu etkileri olduğunu, ayrıca modelin özengen keman eğitiminde ve diğer derslerde de kullanılmasının öğrenmeyi kolaylaştıracağını, motivasyonu ve başarıyı artıracağını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to test the effect of the flipped learning model on violin playing skills in amateur violin education and to obtain the student-parent opinions regarding the application. In line with this purpose, the mixed method was employed in the research. The study group consisted of the parents and 8 students, aged 11 to 14, who were taking violin education at an amateur musical education institution affiliated to the Ministry of National Education in Meram district of Konya province. In the quantitative dimension of the research, A-B-A-B form of one-subject experimental design was preferred and the experimental process was continued with 8 students for 10 weeks. During the experimental process, no video recordings were given to the students during the weeks when the lessons were continued with traditional training methods. In the weeks when the effect of the flipped learning model was tested, students were given the lesson videos previously prepared by the researcher after their individual lessons on a YouTube platform that only students could access to, and they were asked to do their individual work at home by watching the relevant video of that week in preparation for the new lesson. When the student came to the next lesson, the researcher did not intervene in the student's violin playing performance regarding his/her homework and the relevant lesson was video recorded. At the end of the experimental process, video recordings were watched by 3 faculty members who are experts in the field and evaluated them using the“Violin Playing Skill Observation Form”(VPSOF) developed for this research. In the qualitative dimension of the research, opinions on the functionality of the model were obtained from students and parents via the interview form. The data obtained from the quantitative dimension were first analysed with the graphical analysis method and presented to the reader with line and column charts. Then, statistics were used to support the findings obtained from the graphs, and the Wilcoxon signed ranks test was applied to the data to determine the differences between the starting level and the application phases. According to the results, it was seen that there was a significant difference between the second starting level phase and the second application phase scores of the participant students in the right-hand technique, rhythmic structure and musical expression sub-dimensions. The data obtained from the qualitative dimension were analysed with the descriptive analysis method. When the results related to the qualitative dimension were examined, the students and parents stated that the flipped learning model had positive effects on the student's instrument practice habits, enthusiasm and interest towards the instrument, and also that the use of the model in amateur violin education and other lessons would facilitate learning and increase motivation and success.