Toplumcu gerçekçi Türk şiirinde güneş
The sun in socialist realist Turkish poetry
- Tez No: 935789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET TİKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Toplumcu gerçekçilik, geniş bir tarihsel arka plana sahip olmakla birlikte sanatta 1934 yılında Sovyet Yazarlar Kongresi'nden sonra kuramlaştırılır ve yayılır. 1920'li yıllarda Sovyet Rusya'ya giden Nâzım Hikmet, Türk şiirine toplumcu gerçekçi anlayışı kazandıran isim olarak kabul edilir. Onun açtığı yolda 1940 Kuşağı, 1960 ve 1970 Kuşağı ile 1980 Kuşağı olarak bilinen dönemlerde toplumcu gerçekçi anlayış birçok şair tarafından benimsenmiştir. Yeryüzündeki yaşamın kaynağı olan güneşin arkaik anlatılardaki önemi modern döneme de yansımış ve bir sembol hâline gelmiştir. Toplumcu gerçekçi Türk şiirinde Nâzım Hikmet ile başlayan bir gelenekle güneş, şiirlerde kimi kavramlarla sembolleştirilerek ele alınmıştır. Bu sembolleştirme umut, özgürlük, devrim gibi daha çok siyasi ve toplumsal izleklerde olmak üzere aşk ve sevgi, sevgili, güzellik gibi bireysel izleklerde de karşılaşılan bir işleniş olmuş ve güneş, toplumcu gerçekçi Türk şiirinde belirgin bir simge hâline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Although socialist realism has a broad historical background, it was theorized and spread in art after the Congress of Soviet Writers in 1934. Went to Soviet Russia in the 1920s, Nâzım Hikmet is considered to be the person who introduced the socialist realist approach to Turkish poetry. On the road he paved, the socialist realist approach was adopted by many poets in the periods known as the 1940 Generation, the 1960 and 1970 Generation and the 1980 Generation. The importance of the Sun, the source of life on Earth, in archaic narratives was reflected in the modern period and became a symbol. With a tradition that started with Nâzım Hikmet in socialist realist Turkish poetry, the Sun was symbolized with certain concepts in poems. This symbolization has been a common theme in political and social themes such as hope, freedom, revolution, but also in individual themes such as love and affection, beloved, beauty, and the Sun has become a prominent symbol in socialist realist Turkish poetry.