Matbaa teknolojisinde dizgi sistemleri kronolojisinin teknik olarak incelenmesi
A technical examination of the cronological order of composition system in print technology
  1. Tez No: 93579
  2. Yazar: ASUMAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Teknik Eğitim, Typography, Technical Education
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanların iletişim kurması, kültürlerini gelecek kuşaklara aktarabilmesi için kullandıkları en önemli ve kalıcı yöntem yazalı kaynaklandır. Bu yazalı kaynakların hazırlanarak çoğaltılması işlemine ise baskı denilmektedir. Matbaacılık işlemlerinin en önemli aşaması ise çoğaltılacak metinlerin dizgilerinin yapılmasıdır. İnsanlar var olduğundan beri bunun için birçok yöntemler geliştirmişlerdir. Bu çalışmada günümüze kadar uygulanmış olan dizgi sistemleri kronolojik olarak incelenmiştir. Bu kronoloji kısaca aşağıdaki gabidir.İlk olarak Orta Asya'da yaşayan Uygur Türkleri klişe basla tekniğini gekştinniştir. Klişe baskının keşfine rağmen bazı toplumlann(Çin) yazı sistemlerinin kendilerine has olarak geliştirmeleri nedeniyle ayn ayrı harf döküm sistemine geçilememiştir. Bu da matbaanın Orta Asya'daki keşfini geciktirmiştir. Kağıt üretim teknolojisinin Asya'dan Avrupa'ya geçmesinden soma Gutenberg'in geliştirdiği hareketli harfler ve Latin harflerinin dizilmesindeki kolaylığında etkisiyle basımcılık batıda hızla gelişmiştir. Daha sonraları gelişen teknolojiyle birlikte dizgi sistemleride değişmiş, sıcak dizgi sistemi ve foto dizgi sistemleri kullanılmıştır. Hayatimizin her alanında olduğu gibi basım sanayiinde de bilgisayarın kullanılmaya başlanmasıyla Masaüstü Yaymacılık sistemi geliştirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Matbaa, Dizgi, MÜY, Bilgisayar
Özet (Çeviri)
The most important and permanent way of establishing and maintaining communication among human beings is the written sources. The place where these written sources are produced is called as publishing house. The most important phase of pressing is the composition of the texts to be produced. There have been many methods examined since the existence of human kind. This study erims of researching the composition systems used till the modern times in a chronological order. The first method, developed by the civilications established in middle east, is the cliche press technique. But a distinct type found was not developed because of the complex letter system of language(Chinese). Pressing developed in the west by the contribution of moble types developed by Guttenberg and the simplicity of the composition of Latin letters. Owing to the developing technology,composition systems have industry hasled to development of DTP system. Science CodeKey Words Print, composition, DTP, Computer