Bilgisayar destekli tasarımın mimarlık eğitimine katkıları; bir yöntem önerisi
Contributions of computer aided design to architectural education, proposal of a method
  1. Tez No: 93578
  2. Yazar: İLHAN KESMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASRIMIN MİMARLIK EĞİTİMİNE KATKILARI BİR YÖNTEM ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) İlhan KESMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Bu çalışmada; Türkiye mimarlık ortamının problemlerinin çözümünün mimarlık eğitiminin iyileştirilmesi ile olacağı inancıyla, mimarlık eğitiminde sıkça karşılaşılan sorunları ele alınmıştır. Tasarım düşüncesinin eğitimi ve uygulaması için bilgisayar destekli tasarım, bu sorunların çözümünde yardımcı olacağı öngörüsü ile incelenmiş ve sonuç olarak bir eğitim modeli önerisi getirilmiştir. Bilim Kodu : 601 01 00 Anahtar Kavramlar : tasarım eğitimi, temel tasar, temel tasar problemleri, bilgisayar destekli tasarım, Autocad eğitimi Sayfa Adedi : 144 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Zeynep ONUR
Özet (Çeviri)
11 bilgisayar destekli tasrimev mimarlık eğitimine katkıları bir yöntem önerisi (M. Sc Thesis) İlhan KESMEZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT This work, stating that the solution of Turkey's architectural problems lies on the education of architects, is focused on the major problems of architectural education. Computer aided design is examined with the prediction that it can help the theaching and practicing of design which is found to be the most important problem in architectural education. As a result a teaching method is proposed. Science Code : 601 01 00 Key Words : teaching of design, basic design, computer aided design, teaching Autocad Page Number : 144 Adviser : Doç. Dr. Zeynep ONUR