Acil servis hemşirelerinin profesyonel değerlerinin triyaj karar verme yetkinliğine etkisinin incelenmesi
The effect of emergency department nurses' professional values on triage decision-making competence
  1. Tez No: 935794
  2. Yazar: CANSEL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YAMAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırma, acil servis hemşirelerinin profesyonel değerlerinin triyaj karar verme yetkinliğine etkisini belirlenmek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan araştırma, Giresun ili merkez ve ilçelerindeki Kamu Hastaneler Birliğine bağlı dokuz hastanenin acil servislerinde çalışan ve yüz yüze görüşme tekniği ile anket formları kullanılarak ulaşılabilen 183 hemşire ile yürütüldü. Araştırmanın verileri, Şubat - Ekim 2024 tarihleri arasında, Hemşire Tanıtım Formu ile Hemşirelerin Profesyonel Değerler Ölçeği (HPDÖ) ve Triyaj Karar Verme Envanteri'ni (TKVE) içeren anket formları kullanılarak elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklemlerde t-testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis testi, LSD (Least Significant Difference) testi, Pearson korelasyon analizi ve Hiyerarşik Çoklu Regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine the effect of professional values of emergency nurses on triage decision-making competence. Material and Method: The descriptive and correlational study was conducted with 183 nurses working in the emergency services of nine hospitals affiliated with the Public Hospitals Association in the center and districts of Giresun and who could be reached using face-to-face interviews and survey forms. The data of the research were obtained between February and October 2024 using the Nurse Information Form and survey forms including the Nurses' Professional Values Scale (NPVS) and Triage Decision Making Inventory (TDMI). The descriptive statistics, Independent Samples t-test, single-factor analysis of variance (ANOVA), Kruskal-Wallis test, LSD (Least Significant Difference) test, Pearson Correlation analysis and Hierarchical Multiple Regression analysis were used in the evaluation of the data.