Doğal duygusal emek ve pozitif-negatif iş tutumları ilişkisinde yüzeysel ve derin duygusal emeğin rolleri üzerine turizm işletmelerinde boylamsal bir araştırma
A longitudinal research on the roles of surface and deep acting in the relationship between natural emotional labor and positive-negative work attitudes in tourism businesses
- Tez No: 935793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN OCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Günümüzün modern iş hayatında, çalışanlar aynı işletme içerisinde farklı koşullar nedeniyle farklı duygusal gereksinimlerle karşılaşılabilmektedir. Günlük çalışma ortamındaki değişen olaylar çalışanların farklı duygular yaşamasına yol açmaktadır. Duygusal emek üzerine olan literatür, ağırlıklı olarak duygusal emek biçimlerini bağımsız ve alternatif yapılar olarak görme eğilimindedir. Duygusal emek biçimlerini tek başına araştırmak yerine, tamamlayıcı stratejiler olarak ele almak, duygusal emek kavramının kişisel ve örgütsel sonuçlarını daha iyi anlamamıza katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir. Doğal duyguların ifade edilmesi, diğer duygusal emek biçimleriyle karşılaştırıldığında kişisel ve örgütsel sonuçlar açısından en olumlu duygusal strateji gibi görünmektedir. Bu bağlamda boylamsal olarak toplanan verilerle, doğal olarak hissedilen duygular ile yüzeysel ve derin duygusal emek biçimlerini oluşturan duygusal emek stratejilerinin farklı etkileşim kombinasyonlarının pozitif-negatif iş tutumları ile ilişkili olup olmadığı ve bu ilişkilerin nasıl olduğu araştırılmıştır. Bu tez çalışmasında, duygusal emek stratejileri ile araştırma değişkenleri arasında farklı yönlerde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yüzeysel rol yapma davranışının, doğal duygusal emeğin örgütsel bağlılık ve iş stresi üzerindeki etkisini pozitif yönde gecikmeli olarak, işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde ise negatif yönde gecikmeli olarak düzenlediği sonucuna ulaşılmıştır. Boylamsal ters etkilere ilişkin olarak katılımcıların örgütsel bağlılık, iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve iş stresi düzeylerinin doğal duygusal emek gösterimlerini etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In contemporary business life, employees may encounter divergent emotional needs within the same company due to varying conditions. Changing events in the daily work environment cause employees to experience different feelings. The extant literature on emotional labour views such forms as independent and alternative structures. However, a more nuanced understanding of emotional labour's personal and organizational outcomes may be achieved by considering emotional labour forms as complementary strategies rather than searching them alone. The study found that expressing natural emotions was the most positive emotional strategy regarding individual and organizational outcomes compared to other forms of emotional labour. In this context, through longitudinally collected data, it was investigated whether different interaction combinations of naturally felt emotions and emotional labour strategies that constitute surface and deep emotional labour forms are related to positive-negative work attitudes and how these relationships are. The study determined different significant relationships between emotional labour strategies and research variables. The study concluded that surface-acting behaviours positively delayed the effect of natural emotional labour on organisational commitment and job stress and negatively delayed its effect on turnover intention. Regarding the reverse longitudinal effects, it was concluded that the participants' organizational commitment, job satisfaction, turnover intention, and job stress levels did not affect their natural emotional labour displays.