Türkiye'deki üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı Güzel Sanatlar Eğitimi bölümlerinin müzik öğretmenliği anabilim dalında öğrenim gören kör bireylerin çalgı eğitiminde karşılaştıkları sorunlar
Problems of visiully handicapped students in learning instrument playing in music teacher training programs schools of education in turkisi university
- Tez No: 93581
- Danışmanlar: DOÇ. YILMAZ ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
(İÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN ÇALGI EĞİTİMİNDE KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR (Yüksek Lisans Tezi) M. Serkan ERDOĞAN... GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu araştırma da. Türkiye'deki Üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalında öğrenim gören görme engelli bireylerin çalgı eğitiminde ne gibi sorunlarla karşılaştıkları konusu araştırılmıştır. Araştırmada durum tespitine yönelik bir model esas alınmış, veriler anket görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. 45 öğretim elemanına uygulanan anket sonucunda okullarda görme engellilere yönelik özel derslik, araç gereç ve yazılı kaynakların bulunmadığı saptanmış. öğretim elemanlarmında, görme engellilere çalgı eğitimi yaptıracak özel bir eğitim almadıkları belirlenmiştir. Bütün bu sonuçlara dayanarak bu sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi : 73 Tez Yöneticisi : Doç. Yılmaz ŞENDURUR
Özet (Çeviri)
PROBLEMS OF VISIULLY HANDICAPPED STUDENTS IN LEARNING INSTRUMENT PLAYING IN MUSIC TEACHER TRAINING PROGRAMS SCHOOLS OF EDUCATION IN TURKISI UNIVERSITY (M.Sec. Thesis) M.Serkan ERDO?AN GAZI UNIVERSITY ENSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT This research is based on the topic of problems encountered with instrunvn education for blind students of music teaching department of Fine Arts.m' education faculties in universities of Turkey. The investigation is based on a model which establishes the situation. Data :< gathered through interviews. Statistical methods have been used in solving and analyzing this data. According to the results of information gathered through 34 teachers, it has been understood that there are no especial classroom, equipment and any written source to be used by blind stu.dents, and no especial training is applied for the teachers who are teaching musical instrument to the bliud students. Recommendatious are presented in this research in order to solve this problems. Science code : Key Words : Page number : 73 Adviser : Doç. Yılmaz ŞENDURUR