Güzel sanatlar lisesi viyolonsel öğrencilerinin viyolonsel dersine ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of cello students of fine arts high school about cello lesson
- Tez No: 935799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER MUSTUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren güzel sanatlar liselerindeki viyolonsel öğrencilerinin viyolonsel dersine ilişkin tutumları incelenmiştir. Araştırmanın amacı, öğrencilerin viyolonsel dersine ilişkin tutum düzeylerini belirlemek ve cinsiyet, sınıf ve coğrafi bölge değişkenlerine göre karşılaştırmalı olarak incelemektir. İlişkisel tarama modeli kullanılan çalışmada,“Viyolonsel Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”ile veriler toplanmış ve elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma testlerinin yanı sıra verilerin analizinde kullanılacak testlerin belirlenmesi için verilerin normal dağılıp dağılmadığına Shapiro-Wilk testi ile bakılmış ve verilerin normal dağılmadığı görülmüştür. Bu duruma istinaden araştırmada non-parametrik testler kullanılmıştır (Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney U Test). İstatiksel anlamlılık seviyeleri 0.5 şeklinde alınmıştır. Ölçekte yer alan olumsuz maddeler ters çevrilerek hesaplanmıştır. Sonuçlara göre, araştırmaya katılan 127 viyolonsel öğrencisinin viyolonsel dersine ilişkin tutum puanları“orta”düzeydedir. Ayrıca öğrencilerin, cinsiyet, sınıf ve coğrafi bölge değişkenine göre tutum puanlarında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, in-depth target-oriented attitudes towards cello continued in cello walks in fine arts high schools continuing their education-training activities in different regions of Türkiye. The aim of the research is to determine the attitude levels related to cello subjects and to examine them comparatively according to gender, class and unit region variables. Data were collected with the model used in relational screening,“Attitude Scale Towards Cello Course”and the obtained data were analyzed with SPSS package program. In order to determine the order of percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation tests as well as the tests to be used in data analysis, Shapiro-Wilk test was used to check whether the data was normally distributed and it was seen that the data was not normally distributed. Non-parametric tests were applied in the studies conducted based on this situation (Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney U Test). Statistical significance levels are listed as 0.5. Negative effects in the scale were calculated by reversing. According to the results, the attitude scores of the 127 cello students participating in the study regarding cello lessons are at the“medium”level. Also, no significant difference was found in the attitude scores according to gender, class and ministry region variability.