Aile işletmeleri tarafından üretilen Urfa peyniri pazarlama kanallarının araştırılması
Research on marketing channels of Urfa cheese produced by family businesses
  1. Tez No: 935819
  2. Yazar: ELİF TUBA SALMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Beslenme, insan yaşamının sürdürülebilirliği açısından en temel gereksinimlerden biridir. Süt ve süt ürünleri, beslenmede önemli bir yer tutarken, özellikle peynir fermente bir gıda olması dolayısıyla sağlık açısından özel bir konuma sahiptir. Probiyotik içeriğiyle bağırsak mikrobiyotasını destekleyen peynir, sindirim sisteminin sağlıklı işleyişine katkı sağlamakta, kalp-damar sağlığı, metabolik sendrom ve hipertansiyon riskinin azaltılmasında olumlu etkiler sunmaktadır. Günümüzde endüstriyel yöntemlerle üretilen peynirlerin üretim miktarını artırdığı, ancak tüketicilerde gıda güvenliği konusunda bazı endişeler yarattığı bilinmektedir. Bu bağlamda, geleneksel yöntemlerle peynir üreten aile işletmeleri, sürdürülebilir üretim açısından önemli aktörler arasında yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, hayvancılıkla uğraşan ve geleneksel peynir üretimi içinde önemli bir yere sahip olan Urfa peynirini üreten aile işletmelerinin tüketiciye ulaşmada benimsedikleri pazarlama kanalları ve stratejiler temel araştırma konusu olarak ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, hayvancılıkla geçimini sağlayan aile işletmelerinin ekonomik ve sosyal yapıları, Urfa peyniri üretim teknikleri ile üretim ve pazarlama süreçlerinde karşılaştıkları temel sorunlar da çalışmanın diğer araştırma alanlarını oluşturmaktadır. Araştırmanın ana materyalini, peynir üretimi yapan aile işletmelerinden anket formu aracılığıyla toplanan birincil veriler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, 100 peynir üreticisi aile işletmesi temsilcisiyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, Urfa peyniri üreticilerinin karşılaştığı temel sorunların pazarlama, fiyatlandırma, depolama, hijyen, üretim teknikleri ve girdi maliyetleri gibi çeşitli alanlarda yoğunlaştığı belirlenmiştir. Bu sorunların çözümüne yönelik olarak, üreticilerin örgütlenmesi, dijital pazarlama ve e-ticaret süreçlerine entegrasyonu, gıda güvenliği ve hijyen konularında yayım çalışmaları yapılması ve hayvancılık sektörünün çeşitli destek mekanizmalarıyla güçlendirilmesi önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nutrition is one of the most basic requirements for the sustainability of human life. While milk and dairy products have an important place in nutrition, especially cheese has a special position in terms of health since it is a fermented food. Cheese, which supports the intestinal microbiota with its probiotic content, contributes to the healthy functioning of the digestive system and offers positive effects in reducing the risk of cardiovascular health, metabolic syndrome and hypertension. Nowadays, it is known that cheeses produced by industrial methods increase the amount of production, but create some concerns about food safety among consumers. In this context, family businesses producing cheese with traditional methods are among the important actors in terms of sustainable production. In this thesis study, the marketing channels and strategies adopted by family businesses engaged in animal husbandry and producing Urfa cheese, which has an important place in traditional cheese production, in reaching consumers are addressed as the main research topic. In addition to this, the economic and social structures of the family enterprises that make a living from animal husbandry, Urfa cheese production techniques and the main problems they face in production and marketing processes constitute the other research areas of the study. The main material of the study consists of primary data collected through a questionnaire form from family enterprises engaged in cheese production. Within the scope of the study, face-to-face interviews were conducted with representatives of 100 cheese producing family businesses. As a result of the analysis of the data obtained, it was determined that the main problems faced by Urfa cheese producers are concentrated in various areas such as marketing, pricing, storage, hygiene, production techniques and input costs. In order to solve these problems, it was suggested that producers should be organised, integrated into digital marketing and e-commerce processes, extension activities should be carried out on food safety and hygiene issues, and the livestock sector should be strengthened with various support mechanisms.