3D eklemeli imalat yöntemiyle farklı malzemelerden üretilmiş kavelalı ve tutkallı sarıçam birleştirme yerlerinin makaslama dirençlerinin incelenmesi
Investigation of shear resistance of glued scots pine joints with 3D printed dowels manufatured from different materials
- Tez No: 935821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında 3D yazıcılarla PLA, tok PLA, PA ve tok reçine malzemeleri kullanarak üretilen düz spiral ve yivli desenli kavelaların tutkallanarak sarıçam yüzey-kenar birleşme yerlerinin tutkal ile tutturulması sonucu oluşturulan mobilya birleşme yerlerinin makaslama (kesme) dirençleri ölçülmüştür. Sonuçlara bakıldığında en yüksek makasla direnci değerini 2845 N ortalama değeriyle tok reçineden üretilmiş düz desenli kaveladan üretilmiş birleşme yerleri vermiştir. Daha sonra bunu 2819 N'la yivli desenli kavela ve 2725 N'la spiral desenli tok reçine kavelaların makaslama direnci değerleri takip etmiştir. Tok reçineden üretilmiş kavelalardan üretilen sarıçam birleşme yerlerinin makaslama performanslarını sırasıyla tok PLA, PLA ve PA'dan üretilmiş farklı desenlerdeki kavelaların bulunduğu birleşme yerlerinin makaslama performansları takip etmiştir. Farklı desenlerden üretilmiş kavelalardan üretilen birleşme yerlerinin makaslama direnci arasında genel anlamda istatistiki olarak bir fark bulunmamaktadır. Burada PA'dan üretilmiş yivli ve düz desenli kavelaların bulunduğu birleşme yerlerinin makaslama performansı istatistiki olarak spiral desenli olarak üretilen kavelaların bulunduğu birleşme yerlerinden daha yüksek çıkmıştır. Diğer taraftan tok reçine kavelaların bulunduğu birleşme yerlerinin makaslama performansı piyasada da kullanılan masif ve PA kalıp yöntemiyle üretilen kavelaların makaslama performansından yüksek çıkmıştır. Birleşme yerlerinin kırılma modlarına bakıldığında tok malzemelerden üretilmiş kavelaların bulunduğu birleşme yerlerinde tutkal hattında kopma ve kavelanın üst kenara yakın kısımda sarıçam ahşap malzemesinin kopması şeklinde gözlenirken PA ve PLA dan üretilen kavelaların bulunduğu birleşme yerlerinin kırılma modları sadece sarıçam örneklerinin tutkal hattından kopması şeklinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the shear resistances of the joints constructed by gluing straight spiral and grooved patterned dowels produced using PLA, tough PLA, PA and tough resin materials with 3D printers and gluing them to Scots pine surface-edge joints were measured. Results indicated that the highest shear resistance value was given by the joints produced from straight patterned dowels produced from tough resin with an average value of 2845 N. This was followed by the shear resistance values of grooved patterned dowels with 2819 N and spiral patterned tough resin dowels with 2725 N. The shear performances of the Scots pine joints produced from tough resin dowels were followed by the shear performances of the joints with different patterns produced from tough PLA, PLA and PA, respectively. There is no statistical difference in the shear resistance of the joints produced from dowels produced with different patterns in general. Here, the shear performances of the joints with grooved and straight patterned dowels made of PA were statistically higher than the joints with spiral patterned dowels. On the other hand, the shear performance of the joints with tough resin dowels was higher than the shear performance of the dowels produced with solid wood and PA molding methods also used in the market. When the failure modes of the joints were observed, it was observed that in the joints with dowels made of tough materials, rupture at the glue line and rupture of the Scots pine wood material near the upper edge of the dowel, while the fracture modes of the joints with dowels made of PA and PLA were only rupture of the Scots pine samples from the glue line.