Kafes, organik ve serbest sistemlerde beslenen tavukların yumurta kalite özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of egg quality characteristics of chickens feeding in cage, organic and free-range systems
  1. Tez No: 935822
  2. Yazar: NAZLIHAN ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kafes, organik ve serbest dolaşımlı yetiştirme sistemleri ile üretilen A sınıfı perakende yumurtaların dış ve iç kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, her bir yetiştirme sisteminden 90'ar adet olmak üzere toplam 270 adet yumurta incelenmiştir. Yumurtaların dış kalite özellikleri arasında yumurta ağırlığı, şekil indeksi, kabuk kalınlığı, kabuk kırılma mukavemeti incelenirken, iç kalite özellikleri olarak ak indeksi, sarı indeksi, sarı rengi ve haugh birimi (HB) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted to determine the external and internal quality characteristics of Class A retail eggs produced in cage, organic and free-range rearing systems, a total of 270 eggs, 90 from each rearing system, were examined. While egg weight, shape index, shell thickness, shell breaking strength were examined among the external quality characteristics of the eggs, albumen index, yolk index, yolk color and haugh unit (HB) were determined as internal quality characteristics.