Karagöz'ün öğretimine yönelik bir mobil uygulama geliştirilmesi ve bu uygulamanın ortaöğretim öğrencilerinin görüşlerine göre incelenmesi
Development of a mobile application for teaching Karagöz and its analysis based on the opinions of secondary school students
  1. Tez No: 935824
  2. Yazar: LEVENT TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun önemli unsurlarından biri olan Karagöz'ü lise düzeyinde öğrencilere tanıtmak amacıyla geliştirilen bir mobil uygulamanın, öğrencilerin somut olmayan kültürel değerler ve geleneksel tiyatro sanatlarına yönelik görüşlerinin tespit edilmesini amaçlamaktadır. Hikâyeleştirilmiş dijital anlatım ve animasyon tabanlı öğrenme süreçlerinin, öğrencilerin Karagöz'ü öğrenme sürecini destekleyici bir unsur olup olmadığının ortaya çıkartılması hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında, lise öğrencilerine yönelik dijital oyunlar, animasyonlar, etkileşimli infografikler ve yapay zekâ destekli interaktif içeriklerden oluşan bir mobil uygulama tasarlanmıştır. Uygulamanın geliştirilme sürecinde Kotlin, Flutter, Genially ve Pivot Animation gibi teknolojiler kullanılmış; eğitim materyalleri, Bloom Taksonomisi doğrultusunda yapılandırılmıştır. Araştırma, nitel yöntemlerin kullanıldığı bir desenle yürütülmüş ve İzmir'in Torbalı ilçesindeki farklı okullarda öğrenim gören 200 lise öğrencisinden uygulamaya yönelik görüşlerinin tespit edilmesi için oluşturulmuş açık uçlu görüşme formları aracılığıyla veriler toplanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, geliştirilen mobil uygulamanın öğrencilerin Karagöz ile ilgili bilgi seviyelerini artırdığı belirlenmiştir. Özellikle, uygulamada yer alan interaktif öğelerin öğrencilerin ilgisini çektiği ve öğrenmeyi hâle getirdiğine dair görüş belirtmişlerdir. Analiz edilen veriler ve görüşlere göre, mobil uygulamanın Karagöz'le ilgili eğitim sürecini destekleyici bir öğrenme aracı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the views of students on intangible cultural values and traditional theater arts through a mobile application developed to introduce Karagöz, one of the important elements of Traditional Turkish Theater, to high school students. It is aimed to reveal whether storytelling and animation-based learning processes are supportive elements in students' Karagöz learning process. Within the scope of the study, a mobile application consisting of digital games, animations, interactive infographics and artificial intelligence-supported content was designed for high school students. Technologies such as Kotlin, Flutter, Genially and Pivot Animation were used in the development process of the application; educational materials were structured in line with Bloom Taxonomy. The research was conducted with a design using qualitative methods and data was collected from 200 high school students studying in different schools in Izmir through open-ended interview forms created to determine their opinions about the application. As a result of the analysis of the data, it was determined that the developed mobile application increased the students' knowledge levels about Karagöz. In particular, they stated that the interactive elements in the application attracted the students' attention and made learning possible. According to the analyzed data and opinions, it was concluded that the mobile application was a learning tool that supported the educational process about Karagöz.