Bireylerin duyarlı sevgi algılarının organ bağışı tutumu üzerine etkisi
The effect of individuals' perceptions of compassionate love on organ donation attitude
  1. Tez No: 935826
  2. Yazar: ŞENCAN ASARKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, bireylerin duyarlı sevgi algılarının organ bağışı tutumu üzerine etkisi olup olmadığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ayrıca organ bağışı tutumu ve duyarlı sevgi düzeylerinin katılımcıların kişisel ve demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin ortaya konulması da hedeflenmiştir. Bu çalışma Amasya ilinde yürütülmüştür. Kolayda ve kartopu örnekleme yöntemi ile 610 katılımcıya online anket ile ulaşılmıştır. Bu araştırma amaçlarına göre açıklayıcı ve kapsadığı zamana ilişkin kesitsel tipte bir araştırma olup; veri toplama araçları olarak organ bağış ölçeği, duyarlı sevgi ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Kolerasyon ve Regresyon analizi, one-way ANOVA testi, bağımsız örneklerde t testi kullanılmıştır. Araştırmanın analiz sonucunda katılımcıların organ bağış tutum düzeylerinin ortalamanın üstünde (3,56 0,370) ve duyarlı sevgi tutum düzeylerinin de ortalamanın üzerinde (5,18 0,942) olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılanların organ bağış tutum düzeyleri ile organ bağış kartı olup olmama durumu, yakın bir gelecekte organ bağışı yapmayı düşünme durumu ve organ bağışı için gerekli şartları bilip bilmeme durumu arasında istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Duyarlı sevgi düzeyleriyle katılımcıların cinsiyet ve yakın bir gelecekte organ bağışı yapmayı düşünme durumu arasında istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether individuals' perceptions of caring love have an effect on organ donation attitude. The study also aimed to determine whether organ donation attitude and sensitive love levels differ significantly according to the personal and demographic characteristics of the participants. This study was conducted in Amasya province. With the convenience and snowball sampling method, 610 participants were reached with the online survey. This research is an explanatory research according to its aims and a cross-sectional type research regarding the time it covers; organ donation questionnaire, sensitive love scale and demographic information form were used as data collection tools. Pearson correlation and regression analysis, one-way ANOVA test, independent samples t test were used to analyse the data. As a result of the analysis of the research, it was determined that the participants' organ donation attitude levels were above average (3.56 ± 0.370) and their sensitive love attitude levels were above average (5.18 ± 0.942). Statistically significant results were found between the organ donation attitude levels of the participants in the study and whether they had an organ donation card, whether they were planning to donate organs in the near future and whether they knew the necessary conditions for organ donation. Statistically significant results were obtained between the levels of sensitive love and the participants' gender and the status of considering organ donation in the near future.