Erzurum ili Hınıs ilçesi halk hekimliği
Erzurum province Hınıs district folk medicine
  1. Tez No: 935827
  2. Yazar: FEYZA DEMİRCİ YOZGAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Halk hekimliği, birçok tedavi ve sağaltma yöntemini içinde barındırır. Tıp ilminin yetersiz olduğu, doktorlara ulaşmanın imkansız olduğu yer ve zamanlarda insanlar kendi tedavi yöntemlerini oluşturmak zorunda kalmışlardır. Teknoloji ile tıp biliminin gelişmesi neticesinde halk hekimliğine olan rağbet bazı yerlerde azalmıştır. Bu yöntemler genellikle kırsal kesimde yaşayan halkın hafızasında kendisini korumuştur. Bu çalışmada Erzurum iline bağlı Hınıs ilçesinde yaşayan insanlar ile görüşülerek halk hekimliği bilgileri araştırılmıştır. Kaynak kişilerin yaş, cinsiyet ve inançlarının farklı olması nedeniyle bu yöntemler çeşitlilik göstermektedir. Giriş bölümünde yapılan çalışmanın konusu, önemi, amacı, kapsam ve sınırlılıkları, materyal ve yöntemi; Hınıs ilçesinin konumu, tarihi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde halk hekimliğine dair var olan genel bilgiler kapsamlı bir şekilde verilmiştir. Tıp tarihi, halk hekimliği tarihi, dünya ve Türk tarihinde halk hekimliği gibi konulara dair bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, belirlenen hastalıklar için derlemenin yapıldığı Hınıs ilçesinde uygulanan tedavi ve sağaltma yöntemleri bulunmaktadır. Sonuç kısmında yapılan araştırmanın bulgularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk medicine is housed in many treatment and health centers. In places where medical science is inadequate, doctors are complex and impossible, people have had to create their own treatment methods. As a result of the results of technology and medical science, the popularity of folk medicine has decreased. These copies have generally preserved themselves in the memory of those living in rural areas. In this study, people living in the Hınıs district of Erzurum province were interviewed and their knowledge of folk medicine was investigated. These methods vary due to the different age, gender and beliefs of the source people. In the introduction section, information about the subject, importance, purpose, scope and limitations, material and method of the study; the location and history of Hınıs district are given. In the first section, general information about folk medicine is given in a comprehensive manner. Information on topics such as medical history, folk medicine history, folk medicine in world and Turkish history is presented. In the second section, there are treatment and healing methods applied in Hınıs district where the compilation was made for the determined diseases. The findings of the research are included in the conclusion section.