Deprem sonrası toplumda dini değişim yaşayanlar üzerine bir araştırma: Kahramanmaraş örneği
A research on religious change in the post-earthquake society: the case of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 935849
  2. Yazar: EMİNE ÇİMEN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın konusu 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremini doğrudan yaşamış kişilerin depremi anlamlandırma biçimleri, dini inanç ve ibadetlere yönelik düşünce değişimlerini risk toplumu kuramı çerçevesinde konu edinmektedir.Bölge halkının risk farkındalığını,deprem algısını,dini inanç ve ibadetlerle ilgili düşüncelerini anlamak ve açıklamak için kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen katılımcılara anket uygulanmıştır.Elde edilen bulgulara göre deprem,insan unsurunun pasif olduğu Tanrı merkezli yorumdan ziyade,insan etkisinin ön planda olduğu“imal edilmiş risk”olarak yorumlanmıştır.Çalşmanın bulguları bu yönüyle Beck'in risk toplumu teorisiyle örtüşmektdir.Diğer yandan anket bulgularına göre dini inanç ve ibadetlerde artış gözlemlenmiştir.Çalışmanın bulguları bu yönüyle Beck'in teorisyle ayrışmaktadır.Sonuç olarak deprem,bölge hakının risk farkındalığını değiştirmiş;bu değişimde din,bireylerin hayatlarının normalleşmesinde önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the way people who directly experienced the 6 February 2023 Kahramanmaraş earthquake make sense of the earthquake and the changes in their thoughts about religious beliefs and worships within the framework of the risk society theory.In order to understand and explain the risk awareness, earthquake perception, religious beliefs and worships of the people of the region, a questionnaire was applied to the participants selected by snowball sampling method. According to the findings, the earthquake was interpreted as a 'manufactured risk' in which human influence is at the forefront, rather than a God-centred interpretation in which the human element is passive.The findings of the study coincide with Beck's risk society theory in this respect.On the other hand, according to the survey findings, an increase in religious beliefs and worships was observed.The findings of the study differ from Beck's theory in this respect.As a result, the earthquake changed the risk awareness of the people of the region, and religion played an important role in the normalisation of individuals' lives in this change.