Yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin ameliyat olan hastanın erken mobilizasyonuna ilişkin deneyimleri
Experiences of intensive care unit nurses regarding the mobilization of the patient with the surgery
- Tez No: 935852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin ameliyat olan hastanın mobilizasyonuna ilişkin deneyimlerini incelemek amacıyla derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan bir özel hastanenin genel yoğun bakımında çalışan hemşireler, örneklemini ise aynı hastanenin yoğun bakım ünitesinde 10 Eylül-15 Eylül 2023 tarihleri arasında araştırmaya katılmaya gönüllü 10 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatür bulgularına ve alan uzmanlarının görüşlerine dayalı olarak hazırlanmış sosyo-demografik form, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme formu ve ses kayıt formu şeklinde toplanmıştır. Görüşmeler hemşirelerin izni alınarak ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Her bir görüşme ortalama 30-45 dakika sürmüştür. Görüşmelerin ardından elde edilen ses kayıtları ve tutulan notlar araştırmacı tarafından yazılı hale getirilmiştir. Veriler MAXQDA 2020 programı kullanılarak betimsel ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmada yoğun bakım hemşirelerinin ameliyat sonrası hastaların erken mobilizasyon sürecine ilişkin deneyimleri 6 farklı tema altında toplanmıştır. Bunlar; erken mobilizasyonun faydaları, mobilizasyon öncesi yapılan risk değerlendirmeleri, mobilizasyon sırasında hissedilenler, ilk mobilizasyon sırasında dikkat edilenler, ilk mobilizasyon sırasında karşılaşılan zorluklar, karşılaşılan zorluklara karşı önerilerdir. Araştırma sonucunda hemşirelerin mobilizasyona önem verdikleri, mobilizasyona dikkat ettikleri ve zorluk yaşadıkları bulunmuştur. Araştırmanın daha farklı örneklem grubunda tekrar edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using an in-depth interview method to examine the experiences of intensive care unit (ICU) nurses regarding the mobilization of post-surgical patients. The study population consisted of nurses working in the general intensive care unit of a private hospital located on the European side of Istanbul, and the sample included 10 nurses who voluntarily participated in the study between September 10 and September 15, 2023. The data were collected through a socio-demographic form, a semi-structured in-depth interview form, and an audio recording form, which were prepared by the researcher based on literature findings and expert opinions. The interviews were recorded with an audio device with the consent of the nurses, and each interview lasted approximately 30-45 minutes. Following the interviews, the audio recordings and notes taken were transcribed by the researcher. The data were analyzed using MAXQDA 2020 software through descriptive and content analysis. In the study, the experiences of ICU nurses regarding the early mobilization process of post-surgical patients were categorized under six different themes: the benefits of early mobilization, risk assessments performed before mobilization, feelings experienced during mobilization, aspects considered during the first mobilization, challenges encountered during the first mobilization, and recommendations for overcoming these challenges. The study concluded that nurses place significant importance on mobilization, pay close attention to mobilization practices, and face various challenges in the process. It is recommended that the study be repeated with different sample groups.