Ameliyat olan hastalarda farklı yöntemler ile yapılan endotrakeal tüp kaf basıncı kontrolünün ekstübasyon sonrası boğaz ağrısı ve ses kısıklığına etkisi
The effect of endotracheal tube cup pressure control with different methods on throat pain and his voice after extubation in patients with surgery
  1. Tez No: 935853
  2. Yazar: YASEMİN ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada ameliyat olan hastalarda farklı yöntemlerin kullanılması ile yapılan endotrakeal tüp kaf basıncı kontrolünün ekstübasyon sonrası boğaz ağrısı ve ses kısıklığına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Prospektif ve gözlemsel bir yöntemle yapılan araştırmanın örneklemini 5.03.2023- 15.05.2023 tarihleri arasında İstanbul ili Avrupa yakasında bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitesinde 60 hasta oluşturmuştur. Veriler hasta tanıtım formu ve boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığını değerlendiren veri formu ile toplanmıştır. Araştırmanın verilerinin değerlendirlmesi SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, ki kare testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of endotracheal tube cuff pressure control performed by using different methods on post-extubation sore throat and hoarseness in patients who underwent surgery. The study was conducted using a prospective and observational method. The sample consisted of 60 patients who were treated in the intensive care unit of a university hospital on the European side of Istanbul between 5.03.2023- 15.05.2023. Data were collected using a patient identification form and a data form assessing sore throat, cough, and hoarseness. The data were analyzed using the SPSS 22.0 software package. Descriptive statistics, independent samples t-test, chi-square test, and ANOVA test were used in the evaluation of the research data. A p-value of 0.05). The sore throat scores of the patients whose endotracheal cuff pressure was measured with a manometer at the sixth hour were 0.17±.37, and the sore throat scores of the patients whose endotracheal cuff pressure was measured by the hand palpation method were 0.73±.450, and a statistically significant difference was found between the groups (p.