Kalça kırığı nedeniyle ameliyat olan hastalarda uyku gözlüğü kullanımının uyku kalitesine ve ağrıya etkisi
The effect of sleep mask use on sleep quality and pain in patients undergoing surgery for hip fracture
- Tez No: 935851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı; kalça kırığı nedeniyle ameliyat olan hastalarda uyku gözlüğü kullanımının uyku kalitesi ve ağrı üzerine etkilerini incelemektir. Randomize kontrollü nitelikte olan bu araştırmanın örneklemini bir üniversitenin İstanbul ili Asya yakasında bulunan şehir hastanesinin ortopedi servisinde 07.11.2022-15.07.2023 tarihlerinde kalça kırığı nedeniyle ameliyat olmuş 60 hasta oluşturdu. Araştırma verileri hasta tanıtım formu, Richards Campbell Uyku Ölçeği ve Sayısal Ağrı Ölçeği kullanılarak elde edildi. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistikler, ki kare testi, bağımsız örneklem t testi, Man Whitney U testi, Friedman testi ve Bonferroni Dunn testi, korelasyon analizi uygulandı. Araştırmaya katılan girişim ve kontrol guru hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, daha önce ameliyat olma durumu, günlük yaşamda uykuyu yaşama, günlük yaşamında günlük uyuma süresi arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Girişim ve kontrol grubundaki hastaların 1., 2.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Sleep Mask Use On Sleep Quality And Pain In Patients Undergoing Surgery For Hip Fracture The aim of this study was to examine the effects of sleep goggles on sleep quality and pain in patients who underwent surgery for hip fracture. The sample of this randomized controlled study consisted of 60 patients who underwent surgery for hip fracture between 07.11.2022-15.07.2023 in the orthopedic department of a university's city hospital located on the Asian side of Istanbul. The study data were obtained using the patient information form, Richards Campbell Sleep Scale and Numerical Pain Scale. Descriptive statistics, chi-square test, independent sample t test, Man Whitney U test, Friedman test, Bonferroni Dunn test and correlation analysis were used to evaluate the data. No statistically significant difference was found between the age, gender, marital status, educational status, previous surgery, sleep duration in daily life, and daily sleep duration in daily life of the patients in the intervention and control groups (p>0.05).