Hitit ve Asur da öteki dünya inancının karşılaştırılması
A comparasion of Hitite and Assyrian afterlife beliefs
- Tez No: 935858
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Hitit ve Asur bir bakıma Anadolu ile Mezopotamya etkileşimini“öteki dünya inancı”özelinde ele alınmaya çalışılmak bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Etkileşimin dine özellikle öteki dünyaya yönelik etkilerini anlamak ve benzer ve farklı yönleri ortaya koymak bu amaçların başında gelmektedir. Öteki dünya inancına dair delil oluşturan arkeolojik ve filolojik kaynakların işaret ettiği noktalarda bir karşılaştırmayı alt başlıklar hâlinde değerlendirmek çalışmanın genel çerçevesini oluşturmaktadır. Eski Çağ insanının ölüm ile yaşamı birbirinden ayrıştırması ve nasıl anlamlandırıldığı, ölüm hakkındaki düşünceleri ilk bölümümüz konusunu oluşturmuştur. Sonrasında ise öteki dünya ile ilgili inançta rehberlik edecek mitoloji üzerinde durulmuştur. Öteki dünya inancının diğer unsurlarından olan kült ve ritüeller de bu inancın tezahürlerini oluşturmuştur. Diğer önemli unsurlardan biri de Hitit ile Asur etkileşiminin yeri ve zamanıdır. Bu etkileşim şekli karşılaştırma için asıl çıkış noktamızı ifade etmektedir. Hitit ve Asur'da öteki dünya inancını yansıtan bulgulara ikinci bölümünün konusunu oluşturmuştur. Mezar bulguları, öteki dünya inancıyla ilgili ilk verilerdir. Ölü hediyeleri ve öteki dünyaya uğurlanma ahiret inancının bir tezahürüdür. Tanrı yönelik ritüeller, ölüler diyarı ve öteki dünya adına fikirleri ortaya koymaktadır. Bu ritüeller, bahşedilenlerle korku durumunu, sonraki yaşamı, geride kalanların iç huzurunu garantileme gibi konularda ip uçları vermektedir. Burada ayrıca Hitit ve Asur'da ki öteki dünya inancına yönelik bir karşılaştırma yapılmaya çalışılmıştır. Ölü ve ata kültü, cenaze törenleri, kurban çukurları, kurban ve sunuları hakkında bilgiler sunulmuştur. Öteki dünyaya yolculuğa eşlik eden törenlerinin içeriği ile tören görevlilerinin bir karşılaştırması diğer bir bölümde yapılmaya çalışılmıştır. Öteki dünya inancı; kapsamlı bir mitoloji, ritüel, tören ve kült unsurları etrafında şekillenmişken bu kapsamda yeni bir dinî sınıfında ortaya çıkmasının da kaçınılmaz olduğu görülmektedir. Bu unsurlarda tören ve ritüellerin uygulayıcısı olan tören görevlilerine değinilmiştir. Sonraki başlığımızı bayram törenleri oluşturmuştur. Ayrıca Mezopotamya ve Asur kültürünü, Hitit'e taşıyan Hurrilerin büyü ve fal uygulamaları, ritüellerde sıkça rastlanan kuş kurbanı oldukça önemlidir. Kirli ve kötü olan o dünyadan arınma ritüelleriyle arınarak öteki yaşama geçişte dikkat çekici hususlardandır. Arkeolojik mezar buluntuları ve yazılı mitoloji ve ritüel metinleriyle öteki dünya inancı ve ritüelleri günümüze aktarılmıştır. Asur ve Hitit'in yani Mezopotamya ve Anadolu'nun etkileşiminde Asur Ticaret Kolonileri Dönemi ve Hurrilerin etkin bir rol oynadığı ortadadır. Bu etkileşimlerle öteki dünya inancında benzer ve farklıklar ile bir karşılaştırma yapma imkânı oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to examine the Hittite and Assyrian n, in a sense, Anatolian and Mesopotamian interaction in terms of belief in the other world". Understanding the effects of the interaction on religion, particularly in the realm of the otherworldly, and revealing the similarities and differences is one of the primary objectives of this study. The general framework of the study is to evaluate a comparison of points highlighted by archaeological and philological sources that provide evidence for the belief in the afterlife. The distinction between life and death, and how it was made meaningful by ancient people and their thoughts about death, constitutes the subject of the first chapter. Afterwards, the mythology that will guide the belief in the other world was emphasized. Cults and rituals, which are among the other elements of the belief in the afterlife, also constituted the manifestations of this belief. Another important factor is the time and place of Hittite-Assyrian interaction. This type of interaction serves as our primary starting point for comparison. The findings reflecting the belief in the afterlife in Hittite and Assyrian cultures constitute the subject of the second chapter. Grave finds are the earliest evidence of the belief in the afterlife. Gifts for the dead and farewells to the afterlife are manifestations of the belief in the afterlife. God-oriented rituals reveal ideas about the realm of the dead and the afterlife. These rituals provide clues about the state of fear associated with what has been bestowed, the afterlife, and ensure the peace of mind of those left behind. The similarities and differences between Hittite and Assyrian beliefs in the afterlife are also revealed here. Information on the cult of the dead and ancestors, funeral rites, sacrificial pits, sacrifices, and offerings is presented. A comparison of the content of the ceremonies accompanying the journey to the other world and the ceremonial officials is attempted in another section. While the belief in the other world was shaped around a comprehensive mythology, ritual, ceremony, and cult elements, a new religious class inevitably emerged in this context. In these elements, ceremonial officials, who are the practitioners of ceremonies and rituals, are mentioned. The following heading is the feast ceremonies. In addition, the magic and fortune-telling practices of the Hurrians, who introduced Mesopotamian and Assyrian culture to the Hittites, as well as the bird sacrifice, which is frequently encountered in rituals, are also essential. The transition to the next life, achieved through purification rituals, is one of the remarkable aspects. Archaeological grave finds and written mythology and ritual texts have transmitted the beliefs and rituals of the other world to the present day. It is evident that the Assyrian Trade Colonies Period and the Hurrians played an active role in the interaction between Assyria and the Hittites, specifically in Mesopotamia and Anatolia. Through these interactions, it has been possible to compare the similarities and differences in beliefs about the other world.