Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olan hastalarda aktif ısıtma yönteminin hastanın yeniden ısınma süresi ve yaşamsal bulguları üzerine etkisi
The effect of active warming method on rewarming time and vital signs in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 935857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
LAPAROSKOPİK KOLESİSTEKTOMİ AMELİYATI OLAN HASTALARDA AKTİF ISITMA YÖNTEMİNİN YENİDEN ISINMA SÜRESİ VE YAŞAMSAL BULGULAR ÜZERİNE ETKİSİ Bu araştırma; laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olan hastalarda aktif ısıtma yönteminin yeniden ısınma ve yaşamsal bulgular üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kocaeli ilinde bulunan bir özel hastanede laparoskopik kolesistektomi olan hastalar, örneklemini ise Kasım 2021 ve Aralık 2022 tarihleri arasında araştırmaya katılma kriterlerini karşılayan girişim ve kontrol olmak üzere toplam 68 hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında hasta tanıtıcı formu kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Paired t testi, wilcoxon testi, iki yönlü ANOVA testi, Spearman korelasyon katsayısı kullanıldı. Araştırmada girişim ve kontrol grubundaki hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerinin homojen olduğu (p>0,05), diastolik ve sistolik kan basıncı, solunum sayısı, SPO₂ değerleri açısından girişim ve kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulundu (p>0,05). Nabız hızında 30. dakikada girişim grubunda anlamlı olarak daha yüksek olduğu (p=0,034) saptandı. Girişim grubundaki hastaların ameliyat sonrası 15., 30. ve 45.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ACTIVE WARMING METHOD ON REWARMING TIME AND VITAL SIGNS IN PATIENTS UNDERGOING LAPAROSCOPIC CHOLECYSTECTOMY This study was conducted as a randomized controlled trial to determine the effect of active warming methods on rewarming time and vital signs in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. The study population consisted of patients who underwent laparoscopic cholecystectomy in a private hospital in Kocaeli, Turkey, and the sample included a total of 68 patients (intervention and control groups) who met the inclusion criteria between November 2021 and December 2022. A patient information form was used to collect the study data. Descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Paired t-test, Wilcoxon test, two-way ANOVA, and Spearman correlation coefficient were used to analyze the data. The study found that the sociodemographic and clinical characteristics of the patients in the intervention and control groups were homogeneous (p>0.05). There was no statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of diastolic and systolic blood pressure, respiratory rate, and SPO₂ values (p>0.05). However, heart rate was significantly higher in the intervention group at the 30th minute (p=0.034).