منهجية عبد الوهاب الزنجاني في علم القوافي من خلال كتاب معيار النظار في علوم الأشعار
Abdülvehhâb Ez-Zencânî'nin 'Miʿyârü'n-Nüẓẓâr Fî ʿUlûmi'l-Eşʿâr' adlı eseri bağlamında kâfiye ilmine ilişkin metodolojisi
  1. Tez No: 935863
  2. Yazar: MUSA ATCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KUŞÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
-Kâfiye usulünü ilk defa ortaya koyan Araplar, cahiliye döneminden günümüze şiirlerini aruz ölçüsüyle birlikte kafiye sanatıyla süslemiştir. Halil b. Ahmed ve Ahfeş el-Evsat gibi dil bilimciler kâfiye konusunu müstakil bir şekilde“ilmü'l kavâfî”adıyla ele almış, usul ve kaidelerini ortaya koymuştur. Kâfiye,“Buhûrü'ş-Şi'riyye”terkibiyle özdeşleşmiş, şiir beyitlerinde uyak/ses uyumu olarak belirmiştir. Manzum eserlerde dizelerin son kelimelerinin birbiriyle ses uyumu ve ahengi bakımından orantılı bir ilişki kurmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada; Türkiye'de Arap Dili ve Grameri alanında Sarf ilmine dair el-ʿİzzî fi't-taṣrîf adıyla meşhur eserin de müellifi olan Abdülvehhâb ez-Zencânî'nin“Miʿyârü'n-nüẓẓâr fî ʿulûmi'l-eşʿâr”adlı eserinde kâfiye ilmine ilişkin metodolojisi, betimleyici ve nitel bir yaklaşım kullanılarak ele alınmıştır. Çalışma probleminde;“Zencânî'nin mezkûr eseri bağlamında kâfiye ilmine yaklaşımı nedir?”Sorusuna cevap aranmıştır. İzlenen yaklaşım sayesinde şu önemli sonuçlara ulaşılmıştır: Gerçekte her ne kadar şiirlerin tümüyle kâfiye sanatına tabi tutulma zorunluluğu olmamakla beraber; arûz vezni ve müzikal nağmeler gibi kâfiye de Arap şiirinde vücut bulmuş temel bilimlerden biri olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle hem Arap şiiri tahlilini yapacak araştırmacılara bir nebze katkıda bulunmak, hem de şiir yazmaya yönelenlerin doğru bilgilerle şiir yeteneklerini geliştirebilmeleri ve kâfiye ilmini bilmelerinin zarureti, bu çalışma ile açığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
-The Arabs were the first to establish the principles of rhyme, adorning their poetry with the art of rhyme alongside prosodic meters (ʿarūḍ) from the pre-Islamic era to the present day. Linguists such as Khalil b. Ahmad and Akhfash al-Awsat examined the topic of rhyme independently under the title“ʿIlm al-Qawāfī”(The Science of Rhymes), formulating its rules and principles. Rhyme became synonymous with the concept of“Buḥūr al-Shiʿriyya”(the seas of poetry) and appeared in poetic couplets as phonetic or melodic harmony, aiming to create a proportional relationship between the final words of poetic lines in terms of sound and melody. This study explores the methodology of ʿAbd al-Wahhāb al-Zanjānī regarding the science of rhyme in his work“Miʿyār al-Nuẓẓār fī ʿUlūm al-Ashʿār”(The Standard of Contemplation in the Sciences of Poetry), with the author also being known for his renowned work on morphology,“al-ʿIzzī fī al-Taṣrīf”Using a descriptive and qualitative approach, the research aims to answer the question: What is al-Zanjānī's approach to the science of rhyme as reflected in his aforementioned work? The study concludes that, although poetry is not strictly bound by rhyme, rhyme—along with poetic meter and musical rhythms—is one of the foundational sciences in Arabic poetry. This research aims to contribute to the analysis of Arabic poetry and to help aspiring poets enhance their poetic skills and knowledge of rhyme through accurate understanding.